banner39

İsrail bu proje için mi özür diledi?

İsrail'den gelen Mavi Marmara özrünün arkasında İsrail ile Türkiye arasında doğal gaz boru hattı inşa edilmesi projesi olduğu iddia edildi.

Ortadoğu 25.03.2013, 18:25 26.03.2013, 07:29
İsrail bu proje için mi özür diledi?

Financial Times, İsrail'den gelen Mavi Marmara özrünün Türkiye ve İsrail ile enerji alanında müthiş bir ortaklığın habercisi olduğunu yazdı.

Gazetenin muhabirleri iki taraftan da yetkilerin stratejik enerji projeleri için Doğu Akdeniz'de bir engelin kalktığını söylediklerini aktarıyor.

İsrailli bir yetkili "İsrail'i böyle bir özrü dile getirmeye zorlayan şey Suriye'deki gelişmeler oldu çünkü İsrail, Suriye'deki kimyasal silahların Hizbullah ya da El Kaide bağlantılı grupların ele geçmesinden endişe ediyor." diyor.

Adı verilmeyen bir Türk yetkili de özrün İsrail ile Türkiye arasında doğal gaz boru hattı inşa edilmesinin önünü açtığını söyledi.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın perşembe günkü açıklamasının yankılarını ve bu noktaya nasıl gelindiğini değerlendiren Financial Times, konuyu baş makaleye taşıyor.

Gazete, hükümet amacına ulaşacak ise "kamuoyundaki zihniyetin değişip değişmeyeceği hakkında ortada büyük bir soru işareti var." diyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?