banner15

İsrail çatışmaya ihtimal vermiyor

Türkiye'nin Akdeniz'de 'seyrüsefer serbestisi' kararıyla ilgili, İsrail'den 'ablukayı zorlayan gemilere eşlik edileceği düşünülmüyor' açıklaması geldi.

İsrail çatışmaya ihtimal vermiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin İsrail'e karşı aldığı yaptırım kararları arasında en çok dikkat çeken Akdeniz'deki 'seyrüsefer serbistisi' olmuştu.

Bu durumun, Türkiye ile İsrail askeri unsurlarını karşı karşıya getirebileceği yönünde yorumlar yapılmış ve bir çatışma olasılığından söz edilmişti.

İsrail'den bu ihtimalle ilgili bir açıklama geldi ve 'Türk savaş gemilerinin, Gazze ablukasını zorlamaya gelen gemilere eşlik edeceğinin düşünülmediği' vurgulandı.

Konuyla ilgili, koltuk krizinin de baş aktörü olan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon konuştu.

Türk savaş gemileriyle karşı karşıya gelme riskinin bulunmadığını belirten Ayalon, ''Türk savaş gemilerinin, Gazze ablukasını zorlamaya gelen gemilere eşlik edeceğini bir dakika bile düşünmediğini'' söyledi.

İsrail televizyonuna konuşan Ayalon ayrıca, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı deniz ablukasını sürdüreceğini de belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan sahildar devlet olarak Türkiye'nin seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacağını'' vurgulamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 11:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35