banner39

İsrail cumhurbaşkanından ırkçılık itirafı

1956'da 47 Filistinlinin katledildiği olayla ilgili konuşan İsrail cumhurbaşkanı Rivlin, İsrail'de Arapların Yahudilerin ırkçılığına maruz kaldıklarını söyledi

Ortadoğu 26.10.2014, 15:26 26.10.2014, 16:25
İsrail cumhurbaşkanından ırkçılık itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, "İsrail'deki birçok Arap, Yahudilerin ırkçılığına maruz kalmaktadır" dedi.

İsrail basınında yer alan bilgiye göre Rivlin, Tel-Aviv'in doğusundaki Kfar Kassem köyünde 47 Filistinlinin ölümüne neden olan ve "1956 katliamı" olarak da bilinen olayın yıl dönümünde yaptığı konuşmada, "Kfar Kassem katliamında neler yaşandığını çok dikkatli biçimde incelememiz ve bunu gelecek nesillere anlatmamız gerekiyor. Burada gerçekten büyük bir suç işlendi ve bu hatanın tamir edilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Rivlin, İsrail'deki Arap toplumunun yıllardır ayrımcılığa maruz kaldığını hatırlatarak, "İsrail'deki birçok Arap, Yahudilerin ırkçılığına maruz kalmaktadır" diye konuştu.

Rivlin, "Ülkemizde yaşayan Arap nüfusu, her zaman İsrail'in bir parçası olacaktır" görüşüne yer verdi.

Rivlin, hiç kimsenin milletinden dolayı ülkeden kovulamayacağını vurgulayarak, İsrail'in Yahudi toplumunun ana vatanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Rivlin, görevi başındayken "1956 katliamı" etkinliklerine katılan ilk İsrail Cumhurbaşkanı oldu. Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 2007'de köye yaptığı ziyarette katliamdan dolayı özür dilemişti.

Kfar Kassem köyünde 29 Ekim 1956 yılında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ancak bundan haberdar olmayan ve işlerinden dönen 47 Filistinli, İsrail işgal askerleri tarafından öldürülmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?