İsrail dışişleri bakanlığındaki grev sona erdi

İsrail dışişleri bakanlığında ve yurtdışı temsilciliklerinde 10 gündür devam eden genel grev sona erdi.

İsrail dışişleri bakanlığındaki grev sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail dışişleri bakanlığında 23 Mart'tan beri devam eden genel grev sona erdi. İsrail dışişleri bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, “Grev sona erdi. Tüm ofislerimiz, büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız bu sabah normal çalışma rutinine döndü” dedi.

Grev nedeniyle İsrail’in dünyadaki 103 temsilciliği tamamen kepenk indirerek hizmet vermeyi durdurmuş, hiçbir büyükelçi bu süre zarfında işe gitmemiş, dışişleri bakanlığının idari birimleri de kapatılmıştı.

Grev süresince İsrail diplomasisinin tamamen felç olması nedeniyle, ülkeye gelen tüm yabancı devlet adamları başbakanlık ofisi tarafından ağırlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İsrail dışişleri bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, şunları söyledi:

“Grev sona erdi. Tüm ofislerimiz, büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız bu sabah normal çalışma rutinine döndü. Üç gün üç gece sonunda sona eren, maraton gibi bir müzakere oldu. Sonunda emekliliklerin iyileştirilmesi, yurt dışında çalışanların yaşadıkları ülkedeki şartlara uygun olarak maaşlarının ayarlanması ve yurtdışına giden görevlilerin eşlerinin, işlerinden ayrılmaları halinde telafi olarak tazminat almaları konusunda hazine ile anlaşmaya vardık. Genel olarak taleplerimizin çoğunda memnuniyet elde edildi.”

GREV, NETENYAHU’YA ZİYARETLERİNİ İPTAL ETTİRDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, grev nedeniyle Nisan ayında Meksika, Panama ve Kolombiya’ya yapacağı ziyaretlerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarını İsrail vatandaşlarını “rehin almakla” suçlamıştı. 

İsrail dışişleri bakanlığının yurt içinde ve dışında görev yapan 1200 personeli bulunuyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 00:28
banner53
YORUM EKLE

banner39