banner39

İsrail, 'dokunmayacağız' diye söz vermiş

Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara gemisine kanlı baskın düzenleyen İsrail'in aslında olaydan önce "dokunmayacağız" sözü verdiğini söyledi

Ortadoğu 27.03.2013, 11:28 27.03.2013, 13:23
İsrail, 'dokunmayacağız' diye söz vermiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara gemisine müdahale etmeyeceği konusunda söz verdiği halde müdahalede bulunduğunu açıkladı.

Katar'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu, Mavi Marmara olayı nedeniyle özür dileyen İsrail'in aslında o günlerde filoya müdahale etmeyecekleri konusunda söz verdiğini ancak sözünü tutmadığını belirtti. Davutoğlu, Mavi Marmara olayından önce kendisinin Ehud Barak’a “Sakın dokunmayın. İsrail karasularına girmeyecekler. Mısır’a gidecekler” dediğini Müsteşar Feridun Sinirlioğlu’nun muadiline, MİT’in de İsrail tarafına aynı şeyi ilettiğini söyledi.  

Star'dan Nuh Yılmaz'a göre Davutoğlu, “Amerika da bütün bunları bildiği için bastırabiliyor İsrail’e. Haklıyız çünkü” dedi.  

Bakan Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara olayının yaşandığı gün nasıl bir süreç başladığını ise şöyle anlattı:

"BEDELİNİ ÖDEYECEKSİNİZ"

"Olay üzerine BM Güvenlik Konseyinin acil toplantıya çağırdık. Uçakta sürekli Ehud Barak arıyor. Cevap vermedim. İndik ‘Ehud Barak’ı şimdi bağlayın’ dedim. O metin bir gün açıklanır. Üzüntü beyan etti. Üzüntü beyanıyla bundan kurtulamazsınız çok büyük bir suç işlediniz, bunun bedelini ödeyeceksiniz. ABD’nin şimdi baskı yapıp sonuç aldığını söyleyenler... O konuşmadan sonra BM Güvenlik Konseyi’nden açıklamanın çıkması için 15 saat müzakere yapıldı. Amerikalılar direndi karar çıkmasın diye. Yani şimdi ‘Amerika yaptı bunu’ diyenler için söylüyorum. Gece 2-3 gibi Hakan Albayrak’ın eşi aradı. Nerede Hakan diye sordu? Sağ mı ölü mü? Ertesi gün Clinton’la başbaşa görüşmede ‘Size bana gelen bir telefonu anlatayım’ dedim: ‘Boşnak bir hanım tüm ailesini Bosna’da kaybetmiş . Şimdi eşi gazeteci ve ne durumda olduğunu bilmiyor. Biz de bilmiyoruz. Ne cevap verirdiniz buna?’ ‘Acınızı çok iyi anlıyorum’ dedi. ‘Böyle bir durumda bile 15 saat bir karar için sizi ikna etmeye çalıştık’ dedim. ‘O 15 saat içinde bana gelen baskıları bilseniz’ dedi. Ama ilk defa İsrail’le ilgili böyle bir karar çıktı.

"BUGÜN İRAN'I KONUŞMAYACAĞIM"

Dennis Ross ve Phil Gordon geldiler önce. Otelde İran konusunu açtılar. Onlara ‘Bugün İran konuşmayacağım. Beyaz Saray’a herkese söyleyin, bunun karşılığı çok ağır olacak’ dedim. ‘Ne olabilir dediler?’ Saydım yapacaklarımızı. Hemen ayrıldılar. Clinton’la konuştuktan sonra Beyaz Saray’a gittim Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile görüşeceğim Baktım arkada Feridun beyi tutmuşlar bekletiyorlar. Araca bindim. ‘Benimle görüşmek isteyen otelime gelir’ dedim.

"ARKAMDAN OTELE GELDİLER"

Otele döndük 15 dakika sonra yağmurun altında yürüyerek otele geldi. ‘Arkadaşlar hata yapmış vs...’ dedi. Eğer bu kararlılık olmasa bu noktaya gelinir mi? Jones ‘İyi haberim var sana’ dedi. ‘8-10 kişi tutacaklarmış gerisini bırakıyorlarmış’ dedi. ‘Ben Barak’a söyledim’ dedim. ‘Orada değil bir Türk’ün tek bir yolcunun saç teli bile kalmayacak’ dedim. Değil 7-8 kişiyi tutmak. 48 saat içinde herkesi getirdik. Bu özür bağımsız Filistin devletinin tanınmasına elbette etkisi olur. Suriye ile İsrail’in özrü arasında bir ilişki olmaz. Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerinde İsrail’le ikili ilişkilerimiz bir parametre değil.

Yorumlar (1)
kartal 10 yıl önce
Adamlar Allah'a verdikleri sözleri tutmamışlar, size verdiklerini mi tutacaklardı?Bu söze itimat ederek o kadar insanı işgalci İsrail'in kucağına bırakanlar, şimdi şöyle yaptık böyle yaptık diyorlar... Geçmiş olsun...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?