banner39

İsrail Filistin'in parasını verecek

Filistin'in 'devlet statüsü' kazanmasına tepki olarak kesilen vergi ödemelerinin yeniden başlayacağı açıklandı

Ortadoğu 25.03.2013, 13:55 25.03.2013, 13:55
İsrail Filistin'in parasını verecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM'de Filistin'e 'devlet statüsü' verilmesine karşılık cezalandırma olarak İsrail'in Filistin yönetimine ait vergilere koyduğu ambargo kaldırıldı. Açıklama İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ofisinden yapıldı, "normal ve rutin ödemelerin yeniden başlayacağı" ifade edildi.

İsrail , BM Genel Kurulu’nda Filistin’e ‘üye olmayan gözlemci’ statüsü verilmesinin ardından, Filistinliler için toplanan 120 milyon dolarlık vergiyi Ramallah Yönetimi’ne vermeyeceğini açıklamıştı. Bu paranın "Filistin’in İsrail elektrik şirketine borcunu kapatmak üzere kullanılacağı" duyurulmuştu.

İsrail, 1994 tarihli Paris Protokolü uyarınca her ay İsrail üzerinden Filistin’e gönderilen malların vergisini Filistin Yönetimi’ne ödüyor. Milyonlarca dolar değerindeki bu para Filistin bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu paranın Filistinli yetkililerin maaşlarının ödenmesi için kullanıldığı biliniyor. Filistin Yönetimi, son dönemde ekonomik kriz nedeniyle çalışanların maaşını ödeyemediği için protestolarla karşı karşıya kalmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?