banner39

İsrail Filistin'le 'doğrudan müzakere' istiyor

İsrail cumhurbaşkanı Rivlin, Filistin'le doğrudan müzakere yapmak istediklerini söyledi

Ortadoğu 19.01.2015, 18:23 19.01.2015, 18:23
İsrail Filistin'le 'doğrudan müzakere' istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Cumhurbaşkanı Reuvlen Rivlin, İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmaların sona ermesi için doğrudan müzakereler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Resmi bir ziyaretle İsrail'e giden Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'i ziyaret etti. Rivlin, görüşmenin başlangıcında konuk Japon Başbakanını ülkesinde yeniden seçimleri kazanması nedeniyle kutladıktan sonra Ortadoğu barışı konusunda Japonya'nın İsrail'in komşuları ile olan iyi ilişkileri nedeniyle yardımda bulunabileceğini söyledi. Rivlin konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Son yüz elli yıldır devam eden bir felaketin acısını çekiyoruz. Bu çatışmayı sona erdirmek zorundayız fakat bu ancak doğrudan müzakerelerle olabilir bunu siz de çok iyi biliyorsunuz bunu Filistinlilerin de anlaması için bize yardım ediyorsunuz. Birleşmiş Milletler'e ya da Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) gitmek yerine sorunu aramızda çözmeliyiz. Aksi ancak barışı uzaklaştırır"

Japonya Başbakanı Abe de ziyaretinin Yahudilerin 2'nci Dünya savaşında soykırıma uğradığı Polonya'daki Auschwitz Toplama Kampı'ndan kurtuluşlarının 70'inci yılına denk geldiğini hatırlatarak, "Bu tür olayların tekrar yaşanmasına asla izin vermemekte kararlıyız" dedi. Japonya Başbakanı Abe'nin ziyareti, Japonya'dan İsrail'e 2006'dan beri Başbakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret özelliğini taşıyor. Abe'ye beraberinde 150 kişiden oluşan kalabalık bir işadamı ve resmi yetkili heyeti eşlik ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?