banner39

İsrail, Filistinli mahkumları öldürüyor

Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, "İsrail, tıbbi ihmal yoluyla kasıtlı olarak Filistinli mahkumları öldürüyor" dedi.

Ortadoğu 02.04.2013, 01:28 02.04.2013, 07:12
İsrail, Filistinli mahkumları öldürüyor

Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, kanser hastası Meysere Ebu Hamdiye'nin (64), İsrail'deki hapishanelerde Filistinli mahkum ve tutuklulara yönelik "tıbbi ihmalin" son örneği olduğunu söyledi.

"İsrail tıbbi ihmal yoluyla kasıtlı olarak esirleri öldürüyor" diyen Faris, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Ebu Hamdiye'nin serbest bırakılması için üst düzey görüşmeler yaptığı bilgisini verdi.

Ebu Hamdiye'nin 2002 yılından beri tutuklu olduğuna, kanser hastalığı nedeniyle çok kritik bir dönemde bulunduğuna dikkati çeken Faris, "Hastalığından dolayı yıllardır yalnızca sakinleştirici ilaç verilen Ebu Hamdiye, sadece birkaç gündür kemoterapi tedavisi için hastaneye kaldırıldı" ifadesini kullandı.

Faris, 1967 yılından itibaren 204 Filistinlinin İsrail hapishanelerinde can verdiğini belirterek, bunların 3'ünün doğrudan İsrail askerlerinin kurşunuyla, 4'ünün açlık grevinde, 74'ünün işkence ile 123'ünün ise tıbbi ihmal nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Faris, İsrail hapishanelerindeki 20 Filistinli tutuklunun kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi, tedavi gerektiren hastalıkları olduğuna dikkati çekti.

Tutuklu Meysere Ebu Hamdiye'nin kız kardeşi İtidal Ebu Hamdiye de kardeşinin gereken tedaviyi görmesi ve serbest bırakılması için uluslararası toplumun konuya müdahil olmasını istedi.

İtidal Ebu Hamdiye, avukatlardan aldığı bilgiye göre, kardeşinin konuşamayacak kadar kötü durumda olduğunu vurguladı.

Ebu Hamdiye, 1978 yılından itibaren bir çok kez tutuklanmış, son olarak 2002 yılında Fetih hareketine bağlı El-Aksa Şehitleri Tugayı'ndaki faaliyetleri nedeniyle müebbet hapse mahkum edilmişti.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail'deki hapishanelerde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor.

 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?