banner15

İsrail gazına karşı 'cübbeli' direniş sembol oldu

Filistinli avukatın İsrail polisi tarafında atılan göz yaşartıcı gaza, üzerindeki avukatlık cübbesiyle gelişine tekme attığı görüntüsü sosyal medyada intifadanın sembolü haline geldi. Fotoğraf 15 günde 1,8 milyon kişi tarafından paylaşıldı

İsrail gazına karşı 'cübbeli' direniş sembol oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'in Ramallah kentinde İsrail askerlerinin attığı biber gazı kapsülüne, avukatlık cübbesiyle, gelişine vurmaya çalışan Filistinli genç avukat şimdiden yeni intifadanın sembol isimlerinden biri haline gelmeye başladı. Genç avukatın biber gazına karşı koyarken sergilediği hareketin yansıdığı fotoğraf karesi şimdiden sembol fotoğraflar arasında yerini aldı.

İsrail-Filistin çatışmalarının en unutulmaz görüntülerinden olan takım elbiseli bir Filistinli avukatın
İsrail askerleri tarafından atılan göz yaşartıcı gaza attığı tekme fotoğrafı bir paylaşım sitesinde 1,8 milyondan fazla kişi tarafından paylaşıldı.

12 Ekim tarihinde Filistin Barosu üyelerinin resmi siyah takım elbiseleri ile Ramallah Adliyesine yaptıkları yürüyüşte hiç bir taş atma olayı gerçekleşmemesine rağmen İsrail polisi tarafından göz yaşartıcı gaz sıkılmıştı. Avukat Hassan Ajaj'ın havada gaz bulutuna attığı tekmeyi fotoğrafçı Majdi Muhammed görüntüledi. Dört gün sonra Buzzfeed web sitesinde yayınlanan fotoğraf bir anda fenomene dönüştü. Ajaj'ın fotoğrafı hakkında, "engelli koşu yarışçısı, rock yıldızı, dansçı ve sahada gol kralı" lakapları takıldı.

26 yaşındaki Ajaj Batı Şeria'nın Ramallah şehrinde sahibi olduğu restoranda verdiği röportajda "tek dileğim Filistin'in kurtuluşu, Filistinli bir avukat olarak halkımın bir parçası olduğumu gösteriyor" dedi.

Ajaj ve akranları 80'lerin sonlarında işgale karşı direnen kuşaktan çok farklılar. O günlerde Filistin toplumu fax ve broşürler aracılığıyla dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyordu. Dünya Filistin'de olup biten hakkında çok az şey biliyordu. Bugün genç Filistinliler ebeveynlerinden daha eğitimliler. Şu an 222 bin Filistinli kolej ve üniversite eğitimi görüyor. Günümüz Filistinli gençleri sosyal medya aracılığıyla tüm dünya ile bağlantı halindeler. Avrupa ve Amerikalı yaşıtları ile aynı sosyal ortamları paylaşabiliyorlar. Ajaj, "Filistinliler sosyal medya sayesinde kendilerini diğer toplumlarla karşılaştırma imkanına sahip oluyor. Onların da diğer uluslar gibi yaşamaya hakları var." dedi. Ajaj, İsrail karşıtlığını kışkırttığı iddialarını da reddetti.

Eylül ayı ortalarında İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik işgalci tavırları yüzünden yeniden alevlenen çatışmalarda 11 İsrailli bıçak saldırısı ile öldürülürken 68 Filistinli İsrail polisinin silahlı saldırıları sonucu öldürüldü. Filistin Sağlık Bakanlığı yaklaşık bin filistinlinin Ekim ayında çatışmalarda yaralandığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35