banner39

İsrail Gazze'ye yine saldırdı: 2 ölü

İsrail uçaklarının Gazze'ye düzenlediği son saldırıda 2 Filistinli daha hayatını kaybetti. Netanyahu, ordunun "operasyonları genişletmeye" hazır olduğunu söyledi.

Ortadoğu 13.03.2012, 00:39 13.03.2012, 07:25
İsrail Gazze'ye yine saldırdı: 2 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye bu akşam düzenlediği yeni hava saldırısında 2 Filistinlinin öldüğü ve hava saldırılarında cumadan bu yana ölenlerin sayısının 25'e yükseldiği bildirildi.

Gazze ilkyardım Servisi Sözcüsü Adem Ebu Selmiya, İsrail'in Gazze kentinin doğu kesimine düzenlediği hava saldırısında iki Filistinlinin öldüğünü belirtti.

Ölenlerin İslami Cihad üyesi oldukları kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'den roket saldırılarının devam etmesi halinde ordunun "operasyonları genişletmeye" hazır olduğunu söyledi.

Netanyahu, bugün yaptığı açıklamada, "ordunun operasyonlarını genişletmeye hazır olduğunu ve gerektiği şekilde davranacağını" belirtti, ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu arada Mısır'ın ateşkes için arabuluculuk yaptığı, ancak şu ana kadar başarılı olamadığı ifade edildi.

Filistin, BM'yi acil toplantıya çağırdı

BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki Filistin delegasyonundan bir temsilci, Gazze Şeridi'ndeki durumla ilgili acil bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Filistinli temsilci İmad Zuheiri, İsrail'in son ihlalleriyle ilgili konseye bilgi vermek istediklerini, İsrail'in Filistinliler'i öldürdüğünü belirtti.

Temsilci, İsrail tehdidinin askeri ve siyasi olduğunu vurgulayarak, durumu kınadıklarını bildirdi.

Zuheiri son saldırıların, İsrail'in barış sürecinden daha da uzaklaşılması yönündeki çabaları olduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Laura Dupuy Lasserre de İmad Zuheiri'ye cevaben, soruna eğilebilmeleri için kendilerine kısa süre içinde, hatta bugün, acil toplantı talepleriyle ilgili yazılı bir başvuru yapmalarını istedi.


Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?