banner39

banner35

İsrail Genelkurmayı ilk kez Suudi Arabistan'dan seslendi

İlk kez bir İsrail Genelkurmay Başkanı bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj verdi; Gadi Eisenkot, "İran bölgeye en büyük tehdit" dedi

Ortadoğu 16.11.2017, 16:09 17.11.2017, 11:09
İsrail Genelkurmayı ilk kez Suudi Arabistan'dan seslendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir Suudi Arabistan gazetesi, benzeri görülmemiş bir hareketle ilk kez İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ile yapılan bir röportaj yayınladı . Krallıkta ilk kez bir medya kuruluşu Elaf gazetesi İsrailli kıdemli bir askeri görevli ile bir röportaj yayımladı.

Röportajda Eisenkot, İran'ı "bölgedeki en büyük tehdit" olarak niteledi. İsrail ve Suudi Arabistan'ın hiçbir zaman birbirleriyle savaşmadıklarını belirterek İran'ın niyetleri konusunda Suudi Arabistan ile tam bir mutabıklık olduğunu söyledi. 

Eisenkot, "İran, Ortadoğu'yu kontrol altına almak, Lübnan'dan İran'a, ardından Körfez'ten Kızıl Deniz'e Şii hilali kurmak istiyor" diyerek, "bunun olmasını önlemeliyiz" dedi.

İsrail'in Lübnan'da Hizbullah'a saldırı başlatma niyetinde olmadığını ve "İran'ın bir tırmanışı başlatma girişimlerini gördüğümüzü ancak bunun şu anda yüksek bir şansı olmadığını" belirtti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?