banner15

İsrail gizli Hamas tüneli buldu

İsrail askeri yetkilileri, 2014'teki işgalinden sonra ilk kez Hamas'a ait bir tünelin bulunduğunu ve tünelin imha edildiğini açıkladı

İsrail gizli Hamas tüneli buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Hamas'a ait Gazze Şeridi'nden açılan bir tünel buldu. İsrailli yetkililer, 100 metre genişliğindeki tünelin Hamas tarafından açıldığını iddia etti.

İsrail askeri sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "2014 yılındaki Koruyucu Hat Operasyonu'ndan bu yana bulunan ilk tünel, bölgeye sızma çabası olarak Hamas tarafından inşa edildi" dedi.

İsrail, 2014 yılında Gazze'de başlattığı işgale Koruyucu Hat Operasyonu adını kullanıyor.

TÜNELLER GAZZE'NİN ÇIKIŞ KAPISI

İsrail işgali sebebiyle uzun yıllardır hapishaneye dönüştürülen Gazze'ye ithalat ve ihracat kapısı tüneller üzerinden görülüyor. Gazze halkı tünellerden inşaat malzemesi başta olmak üzere gıda, ilaç, yakıt gibi ihtiyaçlar Gazze’ye getirilebiliyordu.

Geçtiğimiz aylarda Mısır ordusu Mısır-Gazze Şeridi sınırında Refah bölgesinde yer alan 10 tüneli yıkmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail Altyapı ve Enerji Bakanı Yuval Steinitz'in, Mısır'ın Gazze Şeridi sınırındaki tünelleri İsrail'in isteği üzerine yıktığını söylediği bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48