banner15

İsrail hapishaneleri Mahkum X dolu

İsrailli bir yetkili son yıllarda Mahkum X gibi birçok kimliği saklı kişinin, hapishanelerde tutulduğunu söyledi

İsrail hapishaneleri Mahkum X dolu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tel Aviv'deki Ayalon Hapishanesi'nde 2010'da intihar ettiği söylenen ve neyle suçlandığı sır gibi saklanan Avustralyalı 'Mahkûm X'in kimliğinin ortaya çıkmasının ardından İsrail'in kimliği saklı başka kişileri de hapishanelerde tuttuğu ortaya çıktı.

Haaretz Gazetesi'nin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, bu zamana kadar uydurma isimlerle ve kimliği açıklanmamış az miktarda kişi, İsrail hapishanelerinde tutuldu. Bu kişilerin bazılarının kimlikleri kamuyla paylaşılırken bazıları gizli tutuldu.

Aynı kaynak, Ben Zygier'in ismini vermeden mahkumun tüm haklarını aldığını, mahkumun başka bir isimle tutulduğunu söyledi. Bu gizliliğin kamu çıkarı ve devlet güvenliği ile alakalı olduğunu söyledi. Ayrıca yetkili, mahkumun davasının sürdüğünü ancak dava sonuçlanmadan intihar ettiğini ileri sürdü.

Adalet Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, bu kişinin güvenlik nedenleriyle sahte bir isim altında tek kişilik hücrede tutulduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı: "Bu mahkeme talimatıyla yapıldı ve konu Adalet Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri tarafından yakından takip edildi." 

DUBAİ İDDİASI REDDEDİLDİ

Kuveyt gazetesi el-Ceride dün 'Batılı kaynaklar'a dayandırdığı haberinde, Avustralya ve İsrail vatandaşı olduğu ortaya çıkan Mahkum X'in 19 Ocak 2010'da Dubai'de Hamas liderine yapılan suikaste katılanlardan biri olduğunu iddia etmişti.

Ancak bugün açıklama yapan Dubai polis şefi Dahi Halfan, söz konusu iddianın asılsız olduğunu ve kimsenin kendileriyle iletişime geçmediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2013, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35