banner39

İsrail hapishanelerindeki Filistinliler için protesto

Filistin Ramallah'ta tutukluların serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenledi

Ortadoğu 04.08.2015, 15:17 04.08.2015, 15:17
İsrail hapishanelerindeki Filistinliler için protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'in Ramallah kentinde, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenlendi.

Kızılhaç binası önünde düzenlenen gösteride, başta açlık grevi yapanlar ve hastalar olmak üzere hapishanelerdeki tutukluların serbest bırakılması için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Gösteriye katılan İslami Cihad Hareketi liderlerinden Ahmed el-Avri AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin bir Filistinlinin evini ateşe vermesi sonucu bir bebeğin yanarak hayatını kaybetmesine Filistinli tutuklukların verdikleri tepkinin ardından İsrail'in baskıları artırdığını ve bazılarını hücre hapsine koyduğunu belirtti.

Hapishanelerdeki tutukluların, İsrail'in uygulamalarına tepki için yemekleri geri çevirme gibi protesto eylemleri yapmaya başlayacaklarını duyurduklarını ifade eden Avri, İsrail'in idari tutukluları serbest bırakmayarak uluslararası kanunları ihlal ettiğini, "tıbbi ihmallerde bulunarak tutukluları öldürme suçu" işlediğini söyledi.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan yardım talep ediyor.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 binden fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?