banner39

İsrail'in Kudüs'teki sözde projesine tepki

İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te uygulamayı planladığı sözde "Şehir Merkezi" projesine Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Ortadoğu 28.07.2021, 08:39
İsrail'in Kudüs'teki sözde projesine tepki

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te uygulamayı planladığı "Şehir Merkezi" projesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü el-Fayiz, yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs'ün statüsünü, özelliklerini, kimliğini, karakterini veya demografik yapısını değiştirecek ya da vakıf mülklerine zarar verecek tek taraflı herhangi bir adımın kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Fayiz, İsrail işgal güçlerinden Kudüs'ü 1967 yılından bu yana işgal edilmiş topraklar olarak kabul eden uluslararası kanunlara göre sorumluluklarını yerine getirmesini ve ilgili uluslararası meşruiyet kararlarına saygı göstermesini istedi.

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi Planlama ve İnşa Merkez Komitesi, geçen yılın sonunda söz konusu projeyi belediye başkanlığına sunmuştu. Filistinli sakinlerin itirazlarının ardından ertelenen proje bu ay yeniden gündeme getirilmiş ve bölge sakinlerine ay sonuna kadar itiraz etme fırsatı verilmişti.

Filistinli bazı kurumlar ve bölge sakinleri de projeye itiraz etmişti.

Kudüs'teki Eski Şehir'i çevreleyen 655 dönümlük bir alanı kapsayan İsrail planı, başta Salahaddin, Sultan Süleyman ve Ez-Zehra caddeleri ile Şeyh Cerrah ve Vadi el-Cevz mahallelerinde yaşayanlar olmak üzere on binlerce Filistinliyi etkiliyor.

Bu bölgeler ayrıca, Kudüs'te "ticaretin kalbi" olarak kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?