banner15

İsrail, İran'ı ABD uçaklarıyla vuracak

İsrail'in İran'daki nükleer tesisleri bombalayabilmek için ABD'den uzun mesafeli uçabilen özel savaş uçakları alacağı bildirildi.

İsrail, İran'ı ABD uçaklarıyla vuracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin İsrail'e, İran'daki nükleer tesisleri bombalaması için önemli bir rol üstlenecek, yüksek teknolojiye sahip ve uzun mesafeli uçuş yapabilen savaş uçakları vereceği bildirildi. 'Haaretz' gazetesinin pazar günkü haberinde, İsrail'in V-22 model, olduğu yerden havalanabilen ve inmek için de havaalanı gerekmeyen Osprey adlı, radara yakalanmayan savaş uçakları alacağı, bunlarla elit kuvvetlerden oluşan bir bölüğü İran'ın içlerine kadar gönderebileceği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, birkaç gün önce yaptığı açıklamada Osprey model 6 uçağın hızlı bir şekilde İsrail'e teslim edileceğini söylemişti.

V-22 model uçaklar Bell Boeing tarafından üretiliyor ve bir helikopter gibi yerden havalanıp, yine aynı şekilde yere inebiliyor. Bu uçaklardan herbiri 24 asker taşıyabiliyor ve 1600 km uzaklığa uçabiliyor.

İsrail bu uçaklarla İran'ın ortalarına kadar asker gönderebilecek. Havada yakıt ikmali de yapılabilen ve saatte 400 km hızla uçabilen bu savaş uçakları için İsrail toplam yarım milyar Dolar ödeyecek. Ancak bu rakam ABD'nin İsrail'e yaptığı askeri yardımlar kapsamında finanse edilecek. ABD bu uçakları şimdiye kadar Irak, Afganistan ve Mali'de kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48