banner39

'İsrail İran'ı seviyor' girişimine ilgi büyüyor

Bir İsrailli çiftin facebook'ta başlattığı 'İsrail İran'ı seviyor' başlıklı kampanyaya binlerce kişi katıldı, İsrail halkı savaş istemediğini dile getirmek için facebook sayfasında İranlılara hitaben 'Biz sizden nefret etmiyoruz' ibareleri yazdılar.

Ortadoğu 23.03.2012, 11:01 23.03.2012, 11:01
'İsrail İran'ı seviyor' girişimine ilgi büyüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrailli bir çiftin kendi arkadaşlarına hitaben yazdıkları facebook mesajına katılım binleri buldu. Ronny Edry ve Michal Tamir isimli facebook kullanıcıları çocuklarının resimleriyle birlikte 'İsrail İran'ı seviyor' sloganıyla yalnızca arkadaş çevrelerini düşünerek küçük bir kampanya başlatmışlar ve birçok İsrailliden de 'çok saf ve salak' nitelemeleriyle tepki almışlardı.

Ancak kısa bir süre sonra hem İsrail'den hem de İran'dan binlerce insan bu facebook kampanyasına katılarak desteklerini dile getirdiler. 'Love & Peace' (Sevgi ve Barış) adı altında oluşturulan gruptaki mesajlardan örneğin birinde İsrailli bir kullanıcı şunları yazmış: 'İranlı arkadaşlarımız, biz sizden nefret etmiyoruz. Biz savaş istemiyoruz'.

Edry, facebook'ta başlattıkları kampanyaya gösterilen ilgiye şaşkınlığını dile getirerek, 'Biz sadece facebooktaki arkadaşlarımıza bu mesajı yazmıştık. Şimdi kampanyaya katılarak arkadaş listemize girenlerin sayısı 20 bine yaklaştı.' dedi. Edry, kampanyalarının politikacıları kararlarından vazgeçiremeyeceğini bildiğini, ancak bu girişimin hangi boyutlara ulaşacağını kimsenin kestiremediğini belirtti.

İran'dan gelen mesajların da tipik Fars uslubuyla yazıldığını gözönüne alan bir uzman bu mesajların sahte olmadığını bildirdi. İran'da bu mesajlarından dolayı takibe uğrayacaklarını düşünen yüzlerce kullanıcı mesajlarını anonim olarak gönderiyor. Facebook, İran'da yasaklanmasına rağmen en az 17 milyon kullanıcısı bulunuyor.

İranlıların gönderdiği mesajlardan birinde, 'Merhaba sevgili arkadaşlar, burada İsrailliler hakkında çok kötü düşünceler vardı. Şimdi bu kampanyadan sonra insanların yorumları tamamen değişti. Ailem İran ve İsrail halkının savaşa ve yıkmaya karşı olmalarından dolayı çok memnun.' sözleri yeraldı.

Edry ve Tamir başlangıçta çocuklarının da bulunduğu iki resim koyarak, 'İranlılar biz sizi bombalamayacağız' ve 'Savaşa hayır' sloganları yazdılar. Şimdi ise evlerinde 5 bilgisayarın başında oturan 5 arkadaşı her taraftan gelen sorulara cevap vermekle meşguller.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?