banner39

İsrail: İran'ın söylemi yumuşuyor

Bağdat nükleer konferansı öncesi İran'dan İsrail ve ABD ile ilgili yapılan açıklamalar "uzlaşmacı ve iyimser" sinyaller olarak nitelendi

Ortadoğu 22.05.2012, 16:34 22.05.2012, 16:34
İsrail: İran'ın söylemi yumuşuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da muhafazakar görüşlerin savunulduğu internet sitesi Botia'da geçtiğimiz günlerde yer alan bir haber ve ülkenin dini lideri Hamaney'in danışmanlarından birinin açıklaması İsrail'de geniş yankı buldu.

İlk haber İran’ın ‘Kudüs Gücü’ birliği komutanının bir telefon konuşmasında Hizbullah Lideri Nasrallah’a İsrail’e yönelik saldırıların uzun vade de, ne İran’a ne de Hizbullah’a bir faydası olmadığını söylediği iddiasıydı.

Habere göre, Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani, Nasrallah'a örgütün İsrail’e saldırmaktan uzak durması gerektiğini, ani kararlar ile verilmiş radikal hareketlerden kaçınmasını tavsiye etti.

Suleymani ayrıca, örgüt içinde bu politikaya karşı gelerek eski felsefeyi devam ettirtmek isteyenlerinde yönetim tarafından engellenmesini gerektiğini de belirtti.

İran Basınında haberin çıkmasından saatler sonra İran Devrim Muhafızları böyle bir telefon konuşmasının gerçekleştiğini inkâr etti, ancak İsrail basını bu haberi İran'dan gelen olumlu sinyal olarak yorumladı.

İran'ın İsrail'e karşı silahlı direnişi destekleme konusundaki resmi politikasının değişmediğini hatırlatan İsrail medyası, yine de Bağdat zirvesi öncesi yapılan açıklamaların uzlaşmacı ve iyimser olduğunu savundu.

Bu görüşü desteklemek için öne çıkarılan açıklamalardan bir diğeri ise, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in uluslararası danışmanı Ali Ekber Velayeti'den geldi.
"(Büyük güçler) iyi niyetlerle gelir ve İran'a yasadışı görüşleri empoze etmez ise, zirve için umut var" diyen Velayeti, aynı zamanda İsrail 12 yıl önce Lübnan'dan çekildiğinde Hizbullah'ın askeri rolünün sona erdiğini ilan eden eski dışişleri bakanı.

İsrail basını Batı ile müzakerelerde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad veya onun elçilerinin değil, Hamaney'in sorumlu olduğunun netleştiğini de savunuyor. İran'ın nükleer müzakerecisi Said Celili, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak yerel medyada Hamaney'in temsilcisi olarak niteleniyor. İsrail medyasına göre bu durum Ahmedinecad'ın Batı ile müzakerelerde kenara itildiğinin göstergesi.

Benzer bir ton, ABD ile diyalog çağrısı yapan eski devlet başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin açıklamasıyla da gündeme geldi. Bu çağrıya dini liderden tepki gelmemesi "ABD ile görüşme artık İran için tabu değil" şeklinde yorumlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?