banner15

İsrail, İsveç büyükelçisini dışişlerine çağırdı

İsrail işgal yönetimi, Filistin'i tanıyacağını açıklayan İsveç'in Tel Aviv büyükelçisini dışişlerine çağırdı

İsrail, İsveç büyükelçisini dışişlerine çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç’in Filistin’i devlet olarak tanıyacağını açıklaması nedeniyle İsrail işgal yönetiminin, İsveç’in Tel Aviv Büyükelçisi Carl Magnus Nesser'i Dışişleri Bakanlığına çağırdığı bildirildi.

İsrail radyosunda yer alan habere göre, İşgal devletii Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Nesser'a, İsrail’in, İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in Filistin’i devlet olarak tanıyacağı sözleriyle ilgili rahatsızlığı ve hayal kırıklığını aktararak, resmi şikayette bulundu.

Söz konusu açıklamanın, İsrail-Filistin ilişkilerine zarar verdiğini kaydeden İsrailli yetkililer, bu adımın Filistinlilerde, "tek taraflı hedeflerine ulaşabilecekleri yönünde gerçekçi olmayan beklentilerin" oluşmasına sebebiyet vereceğini savundu. 

İsrailli yetkililer ayrıca İsveç’in, "Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde çetin çatışmalar sürerken, Filistin meselesine önem vermesini de anlamlandıramadıklarını" dile getirdi. 

İsveç’in yeni seçilen merkez-sol hükümeti Başbakanı Stefan Löfven, cuma günü Filistin’i devlet olarak tanıyacaklarını açıklamıştı. 

İsveç'in Filistin'i tanıması, AB üyesi iken Filistin'i tanıyacak ilk ülke olması dolayısıyla önem kazanıyor. Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi ülkeler AB üyesi olmadan önce Filistin’i devlet olarak tanımıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48