banner39

İsrail İsveç'teki büyükelçisini istişareye çağırdı

İsrail, Filistin'in tanıyan İsveç'teki büyükelçisini istişare için Tel Aviv'e çağırdı

Ortadoğu 31.10.2014, 11:57 31.10.2014, 11:57
İsrail İsveç'teki büyükelçisini istişareye çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç'in, Filistin Devleti'ni resmen tanımasının ardından İsrail hükümeti, Stockholm büyükelçisini istişare amaçlı olarak geri çağırdı. 

İsveç'in kararının ardından, İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nashdon AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "İsrail hükümeti istişare amaçlı olarak İsveç'te bulunan büyükelçimizi dün geri çağırdı. Ancak bu tamemen bir geri çekme değil, kendisi ile istişare amaçlı olarak görüşmek üzere yapılan bir çağrıdır" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da konuyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada alınan karar için, "talihsiz bir karar" nitelemesinde bulunmuştu. 

Öte yandan İsveç bu kararı ile dünyada Filistin'i resmi olarak tanıyan 135 ülke olarak kayıtlara geçerken, Avrupa'da ise Filistin'i tanıyan ilk ülke olma ünvanını da aldı. Avrupa'da daha önce de İngiltere parlementosu Filistin'i tanıma kararı almış, ancak karar İngiltere yasalarına göre bir yabancı ülkeyi ancak hükümetlerin tanımasına izin verdiği için, alınan karar pratikte bir değişiklik getirmemişti. Öte yandan İrlanda parlementosu da önceki hafta konuyu tartışma kararı almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?