banner39

İsrail 'isyan' bahanesiyle silah istiyor

İsyanların, stratejik dengeleri kendi aleyhine bozacağından endişe eden İsrail, 20 milyar dolarlık askeri yardım için ABD'nin kapısını çalıyor

Ortadoğu 09.03.2011, 10:28 09.03.2011, 10:32
İsrail 'isyan' bahanesiyle silah istiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi  

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı saran isyanların bölgenin siyasi haritasını değiştireceğinden endişe eden İsrail yönetimi, bunu daha fazla silah ve askeri malzeme depolamak için bahane olarak kullanıyor.

İsrail ile yakın ilişkiler kuran rejimlerin tasfiyesi ve yeni yönetimlerin, halkın talepleri ve ülke çıkarları doğrultusunda, bu ilişkiyi sürdürme niyetinde olmadığının anlaşılması üzerine İsrail, olası tehditlere hazırlık amacıyla, ABD'den 20 milyar dolarlık askeri yardım talebinde bulunma kararı aldı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, yaşananlarla ilgili olarak "tarihi bir deprem" ifadesini kullandı.

Barak, yine de Mısır'ın yeni liderlerinin zaman içinde, İsrail-Mısır anlaşmasına ilişkin kamuoyu baskına yenilebilecekleri ihtimalini de gözardı etmedi. Barak, adını vermediği Mısırlı üst düzey bir yetkiliyle görüşmesini anlattı ve Mısırlı yetkilinin, kendisine, Filistinlilerle barış konusunda ciddi çabalar göstermemesi halinde, Kahire'deki yeni hükümetin İsrail'e karşı tavrını değiştirebileceğini söylediğini savundu.

İsrail'in güvenlik açısından halihazırda bir tehditle karşı karşıya olmadığını belirttiği açıklamasında Barak, İsrail için nitelikli bir askeri yardımın daha önemli hale geldiğini belirterek, "Önümüzdeki birkaç kuşak için İsrail'in güvenliğini artırma doğrultusunda 20 milyar dolar ek bir yatırımın gerekebileceğini" kaydetti.

Halihazırda İsrail'in ABD'den aldığı askeri yardımlar yılda 3 mil yar doları aşıyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?