banner39

İsrail kabinesinde Filistin'le görüşme çatlağı

Habayit Hayehudi partinin başkanı ve ekonomi bakanı Bennett "1967 sınırlarına dayalı anlaşmayı kabul edemeyiz" derken, Filistinlilerle barış müzakereleri için bastıran "dostlarına" sert çıktı

Ortadoğu 07.01.2014, 17:46 07.01.2014, 17:46
İsrail kabinesinde Filistin'le görüşme çatlağı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Habayit Hayehudi partisi başkanı ve İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett, "uluslararası baskı nedeniyle Kudüs'ü bölen ve güvenlik riski oluşturacak bir koalisyon içinde kalamayız" dedi.

Tel Aviv Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nde konuşan Bennett,"Birleşik Kudüs'ten vazgeçmeyi ve 1967 sınırlarına dayalı bir anlaşmayı asla kabul etmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

"Barış görüşmeleri başladığından beri yavaş yavaş büyüyen intifada olduğunu" iddia eden Bennett, barış müzakerelerinin İsrail'e "yalnızca terör getirdiğini" de savundu.

Filistinliler ile bir anlaşmaya varmaları için uluslararası baskı altında olduklarını söyleyen İsrailli bakan, "dostlarımız, iyi niyetli bile olsa, intihar etmemizi isterse 'hayır' deriz" dedi. Kendilerine işgalci denilmesine de tepki gösteren Bennett, "Bizim topraklarımızda işgalci değiliz" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "her iki tarafın liderlerinin zor kararlar alması gerektiğine" yönelik sözlerine atıfta bulunan Bennett, "Gazze'den çekilmek kolay, sağlam durmak zor bir karardı; Oslo Anlaşması kolay, Kudüs'ü ve Golan ilhak etmek zor bir karardı" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?