banner15

İsrail kayıp Yahudiler için 1 milyon dolar ayırdı

İsrail yönetimi kaybolduğunu iddia ettiği yerleşimciler için bir milyon dolar ayırdı ve operasyonların amacının Hamas'ı bitirmek olduğunu açıkladı

İsrail kayıp Yahudiler için 1 milyon dolar ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin geçen hafta Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen kayıp üç Yahudi yerleşimcinin bulunması amacıyla yollara ve otoparklara güvenlik kamerası yerleştirilmesi için, yaklaşık 1 milyon dolar bütçe ayırdığı bildirildi.  

İsrail radyosunun haberine göre; İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz’ın, Batı Şeria’daki yerleşimcilerin yerel meclisiyle (Yeşa Konseyi) yaptığı toplantıda, kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin bulunması için ilave tedbirlerin alınması kararlaştırıldı.

Toplantıda, Bati Şeria’daki yerel meclise 4 milyon Şekel (yaklaşık 1 milyon dolar) gönderileceği bildirildi. Bu paranın, otobüs servislerinin güzergahına ve otoparklara güvenlik kameralarının yerleştirilmesinin yanında, özel güvenlik birimlerinin arama yapması için ilave eleman alınmasında kullanılacağı kaydedildi.

Öte yandan, İsrail Kanal 2 Televizyonuna konuşan Maliye Bakanı Yair Lapid, Bati Şeria'ya yönelik yürütülen operasyonun üç hedefinin olduğunu belirterek, bunların "kaçırılan üç yerleşimci gencin bulunması, Hamas'ın yok edilmesi ve Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulmasını engellemek" olduğunu ifade etti.

 Ramazan ayının yaklaştığına dikkati çeken Bakan Lapid, Bati Şeria ve el-Halil kentlerine yönelik iyi planlanmış kapsamlı bir askeri operasyonun yapılmasının gerektiğini belirterek, bu operasyon sonucunda yeni bir ayaklanma beklemediğini sözlerine ekledi.   

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 09:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48