banner39

İsrail kendi esir askerlerini bombalamış!

Hizbullah tarafından esir alınan ve 2006 yılındaki savaşa gerekçe gösterilen iki İsrail askerinin İsrail bombardımanında öldürüldüğü ortaya çıktı

Ortadoğu 05.10.2011, 11:42 05.10.2011, 12:05
İsrail kendi esir askerlerini bombalamış!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hizbullah tarafından esir alınan ve Tel Aviv yönetiminin 2006 yılında başlattığı 34 günlük kanlı Lübnan saldırısına gerekçe gösterilen iki İsrail askerinin İsrail bombardımanı ile öldürüldüğü öne sürüldü.

Ehud Goldwasser ve Eldad Regev isimli askerlerin cesetleri bir esir takası anlaşması sonucu teslim edilmiş, ancak nasıl öldükleri açıklanmamıştı. İsrailli yetkililer, askerlerin esir alınmaları ile sonuçlanan baskın sırasında ağır yaralandığını söylemişti.


Lübnan Sağlık Bakanı Ali Hasan Halil,  El-Safir gazetesinde yayımlanan savaş anılarında, bir Hizbullah yetkilisinin, iki İsrailli askerin İsrail bombardımanında öldüğünü aktardığını kaydetti. Halil'in "Sadece çok az sayıda kardeşimizin bildiği bir konu" olarak nitelediği bilgi, iki İsrailli esirin savaşın son günlerinde yapılan bir İsrail bombardımanı sonucu öldüğü...

Halil, Hizbullah'ın esirlerin ölmesini önlemek için her türlü tedbiri aldığını, ancak "geniş bir alana yönelik büyük bir roket bombardımanının bu sonu getirdiğini" söyledi.

"İsrail'in adına savaş ilan ettiği mahkumları öldürmesi ironik" diyen Halil, "bize gelince, hiçbir şey olmamış gibi müzakere mücadelesine devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

İki askerin cesedi, aralarında Samir Kantar'ın da olduğu 5 Lübnanlı tutsak karşılığında 2008 yılının Temmuz ayında takas edilmişti.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?