banner39

İsrail Lübnan köyüne saldırdı

Hizbullah'ın, Şiba çiftliklerindeki İsrail konvoyuna düzenlediği saldırının ardından İsrail Lübnan sınır köyüne havan saldırısı başlattı

Ortadoğu 04.01.2016, 16:34 04.01.2016, 17:45
İsrail Lübnan köyüne saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hizbullah, Lübnan İsrail sınırındaki Şiba çiftliğinde İsrail askerlerine saldırı gerçekleştirdi. İsrail güçleri ise karşılık olarak el-Vazzani köyünü bombalamaya başladı.

Lübnan Medyası el-Manar televizyonu tarafından açıklanan haberde olayla ilgili yaralanmalar olduğu bildirildi.İsrail’in Lübnan’da sınıra yakın Vazzani kasabasına en az 50 top attığını, ölü ve yaralılar olabileceğini duyurdu.  

Güvenlik güçleri" Patlamada Şiba Çiftlikleri içinde, İsrail Mossad subayı taşıyan bir araç hedef alındı" açıklamasını yaptı. 

Şeba Çiftlikleri' 1981 yılında hukuksuz bir biçimde İsrail tarafından ilhak edilmişti.

Hizbullah saldırı üstlendi. Yapılan açıklamada, "Şehit Samir Kuntar Birimi"nin saldırıyı planladığı, İsrail'e ait bir Hummer cip ile bir buldozerin hedef alındığı kaydedildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "(Lüban-İsrail sınırında bulunan) Dov bölgesinde İsrail ordusuna ait araçları hedef alan bomba patlatıldı. İsrail ordusu saldırıya topçu atışları ile karşılık verdi" denildi.

İsrail basını da, İsrail ordu sözcülerinden Moti Altmoz'un, "Hizbullah tarafından düzenlenen bombalı saldırıda İsrail ordusuna ait iki zırhlı araç hedef alındı. Saldırıya topçu atışı ile karşılık verdik. Duruma hakimiz" dediğini aktardı.

İsrail ordusu saldırı da yaralanan olup olmadığı konusunda ise henüz bir bilgi paylaşmadı.

HİZBULLAH: İSRAİL ASKERLERİ YARALANDI

Lübnan'ın güneyinde İsrail top mermilerinin düştüğü Şeba Çiftlikleri bölgesinde bulunan AA muhabiri, İsrail'in yaklaşık 14 top atışı gerçekleştirdiğini, top mermilerinin bazılarının yerleşim bölgeleri yakınına düştüğünü ancak ölen ve yaralanan olmadığını bildirdi. 

Öte yandan, Hizbullah sözkonusu bombalı saldırıyı üstlendiği resmi açıklamasında, geçen hafta İsrail'in hava saldırısında Suriye'de öldürülen "Semir Kantar isimli komutana bağlı bir grubun saldırıyı gerçekleştirdiği" kaydedildi. Hizbullah, konvoyda hedef alınan aracın patladığı ve içindeki askerlerin yaralandığını öne sürdü.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Kantar suikastının ardından yaptığı konuşmalarda "intikam" yemini etmişti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?