banner39

İsrail Mahkemesi'nden göçmen kararı

İsrail Mahkemesi, yargılanmadan kamplarda tutuklu olarak bulunan Afrikalı göçmenlerin serbest bırakılması yönünde bir karar aldı

Ortadoğu 17.09.2013, 07:47 17.09.2013, 07:47
İsrail Mahkemesi'nden göçmen kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Yüksek Mahkemesi, ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenler için, "İsrail, göçmenleri yargılamadan tutuklu olarak kamplarda tutamaz" yönünde karar aldı.

Mahkemenin aldığı karar doğrultusunda, hükümetin Negev çölünde kurduğu Saharonim Kampı'nda tutuklu olarak beklettiği ve sayıları 2 bine varan Afrikalı göçmenin 90 gün içinde serbest bırakılması gerekiyor.

Mahkeme, aldığı karara gerekçe olarak insanlık onuruna saygı ve Yahudi değerleri ile yapılan uygulamanın örtüşmemesini gösterdi.

Hükümet daha önce aldığı kararla İsrail'e yasa dışı yollardan giren Afrikalı göçmenleri kamplarda 3 yıla kadar mahkeme kararı olmadan tutma hakkına sahipti. Göçmenler bu süre zarfında geldikleri ülkelere uçaklarla farklı zaman dilimlerinde sınır dışı ediliyordu.

"YASA DIŞI GÖÇ EYLEMLERİNİ SÜRDÜRMEYE KARARLIYIM"

Mahkeme kararı üzerine İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Binyamin Netanyahu, "Hükümetin yasa dışı göç olgusuyla ilgili olarak yürüttüğü eylemleri sürdürmeye kararlıyım" ifadesini kullandı.

Güney sınırlarındaki güvenlik önlemleriyle yasa dışı göçü sıfıra indirdiklerine dikkati çeken Netanyahu, şunları belirtti:

"Yargının aldığı karara saygı duyuyorum, İçişleri Bakanı ve Başsavcı ile işbirliği yaparak yasa dışı göçü durduran ve binlercesini sınır dışı eden kararlı politikamızı korumaya çalışmak için bir yol bulmaya çalışacağım."

İsrail İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı resmi verilere göre, halen İsrail'de yasa dışı yollardan giren ağırlıklı olarak Eritre ve Sudan kökenli 55 bin göçmen bulunuyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?