banner39

İsrail-Mısır arasında 'mektup' krizi

Mısır’da Mübarek rejiminin devrilmesiyle kesilen İsrail ile ilişkiler dün çıkan mektup kriziyle iyice gerginleşti.

Ortadoğu 02.08.2012, 04:18 02.08.2012, 07:58
İsrail-Mısır arasında 'mektup' krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler kökenli olan ve seçim kampanyası boyunca İsrail karşıtı mesajlar veren Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Ramazan ayını kutlayan İsrailli mevkidaşı Şimon Peres’e ilk defa bir mektup gönderdiği öne sürüldü.

Mısır Büyükelçiliği’nden onay alan Peres, Mursi’nin “Ortadoğu barış sürecini yeniden rayına oturtma yolunda elimizden geleni yapmak ve İsrail halkı da dahil tüm bölgenin güvenliğiyle refahını sağlamak için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandığı İngilizce mektubu yayınladı.

Ancak Kahire yönetimi, İsrail basınında fırtına kopartan mektubun “uydurma” olduğunu açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, “Bu mektup İsrail basınının uydurması” dedi.

ELÇİLİKTEN GÖNDERİLDİ

Vatan'ın haberine göre mektubun gerçek olduğunda ısrar eden İsrailli yetkililerse mektubun Mısır yönetiminin bilgisi dahilinde medya ile paylaşıldığını açıkladı. Mektubun Mısır’ın Tel Aviv’deki büyükelçiliğinden gönderildiğini belirten Mısır hükümeti olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Mursi, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın 1979 yılında İsrail ile imzaladığı barış anlaşmasını referanduma götürmediği gibi Gazze’yi ablukadan kurtaracak olan Refah Sınır Kapısı’nı da açmadı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü