banner39

İsrail Mısır elçiliğini boşaltıyor

İsrail yönetimi Kahire'den elçilik eşyalarının boşaltılması için bir uçak göndermelerine izin verilmesini istedi.

Ortadoğu 21.03.2012, 12:31 21.03.2012, 12:31
İsrail Mısır elçiliğini boşaltıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden bu yana iki ülke arasında bozulan ilişkileri vurgulayarak, Kahire Büyükelçiliği'ndeki eşyalarını boşaltmak için Mısır dışişleri bakanlığı ve havaalanı kaynaklarından uçak gönderme izni istedi.

Bir Mısır dışişleri bakanlığı yetkilisi Reuters'e verdiği demeçte "İsrail elçilikteki malzemeleri taşımak için Kahire'ye iki uçak gönderme izni istedi" derken, kararı Mübarek'in devrilmesinin ardından ülkeyi yöneten ordunun vereceğini belirtti.

Talebin kaynağının ne olduğu belli değil, ancak geçen hafta İsrail'in Gazze'ye saldırısının ardından Mısır meclis komitesi İsrail elçisi'nin ülkeden gönderilmesini ve Yahudi devleti ile ilişkilerin gözden geçirilmesini isteyen bir bildiri yayınlamıştı.

Bu talebin aynı zamanda personel tahliyesi anlamına gelip gelmediği de bilinmiyor. Kahire'de İsrailli diplomatlar ve İsrail Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Mısır'da geçen Ağustos ayında İsrail elçiliğini basan kızgın göstericilerin ardından Tel Aviv Kahire elçisini kısa süreliğine çekmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?