banner39

İsrail, Mısır'a doğalgaz satabilir

Ürettiği doğalgazı ihraç etme kararı alan İsrail, Mısır'a teklif götürdü. Teklif kabul edilirse Mısır, doğalgaz sattığı İsrail'in artık alıcısı olacak

Ortadoğu 31.10.2013, 11:55 31.10.2013, 11:58
İsrail, Mısır'a doğalgaz satabilir

İsrail Enerji ve Su Bakanı Silvan Şalom "İsrail doğalgazının bir kısmını Mısır'a ihraç edebilir" dedi. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa İsrail yıllarca doğal gaz satın aldığı komşusu Mısır'a doğal gaz satacak.

Bu yıl Haziran ayında İsrail Bakanlar Kurulu İsrail doğalgazının yüzde 40'ını ihraç etme ve yüzde 60'ını kullanmayı öngören bir ticari planı onayladı. Geçen haftanın başında da İsrail Yüksek Mahkemesi Benjamin Netanyahu hükümetinin yüzde 40 doğal gaz ihraç etme kararını onadı. Bu karar 20 Ekim'deki yüzde 40 ihraç kotası kararının beşe iki oyla kabul edilmesinden sonra geldi.

ÜRDÜN'ÜN KAYBI 5.24 MİLYAR DOLAR

İsrail ve Ürdün Mısır'dan doğalgaz ithal ediyorlardı.Mısır'da 2011 yılından bu yana çıkan karışıklıklarda iki ülkeye doğal gaz taşıyan boru hatlarının sabote edilmesinden sonra iki ülke farklı yollardan doğalgaz ihtiyaçlarını sağlamaya başladı. Ürdün bazı yerel projelerle kaynaklarını değerlendirmeye çalışsa da yeterli kaynak elde edemedi. Yüksek fiyattan doğalgaz ithali nedeniyle enerji faturaları son derece yükseldi ve 5.24 miyar dolarlık bir kayba uğradı.

MISIR KENDİSİNE YETECEK DOĞAL GAZI ÜRETEMİYOR

Mısır Ulusal Doğalgaz Holding Şirketi (EGAS) Mısır'ın Ürdün'e mümkün olduğunca çabuk doğalgaz vereceklerini söylemesine ve Mısır'ın Ürdün Büyükelçisinin Ürdün'ü yarı yolda bırakmayacakları, sorunun teknik olduğu açıklamalarına rağmen durum hiç de iç açıcı değil, çünkü Mısır'ın şu anda kendisine yetecek kadar bile doğal gazı yok. Günde 5.7 milyar metreküp doğalgaz üretirken 6.2 milyar metreküp tüketiyor.

Ürdün enerji sorununu halledemedi ama İsrail açık denizlerdeki doğal gaz kaynaklarını keşfederek önemli bir doğal gaz ihracatçısı haline geldi. İsrail yetkililerinin son açıklamalarına göre İsrail aynı zamanda Ürdün'e ve Filistin'e de doğalgaz ihraç edebilir.

Kaynak: Enerji Günlüğü

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?