banner15

İsrail Mısır'ı hedef aldı

İsrail otobüs saldırısı bahanesiyle Mısır'ı vurdu, askerlerini öldürdü. Mısır Ordusu alarma geçirilirken, İsrail'in yeni toprak işgali peşinde olduğu iddia edildi

İsrail Mısır'ı hedef aldı

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi

Akşam saatlerinde Refah'a saldıran İsrail, bu kez Mısır'a saldırdı. İsrail medyasının haberine göre,  saldırıda 4 Mısır askeri hayatını kaybetti.  Mısır acil durum ilan etti. Mısır Genelkurmay Başkanı Sina'ya geçti! Mısır Ordusu alarma geçirildi!

İsrail'in Kanal 10 Kanalı saldırıyı doğruladı.

Mısır medyası ise söz konusu olay ile ilgili farklı iddialara yer verdi. 

Mısır'ın resmi MENA ajansına konuşan askeri bir yetkili, İsrail'in Eliat kenti yakınlarında gerçekleşen saldırıyı müteakip militanları takip eden bir İsrail uçağının açtığı ateş sonucu 2 Mısır askerinin öldüğünü, bir kaç askerin de yaralandığını ifade etti. 

Vefd Partisi'nin yayın organı olan El Vefd Gazetesi ise, Katar'ın El Cezire Televizyonu'nun bölgedeki muhabirine dayanarak verdiği haberinde, İsrail uçağından açılan ateş sonucu polis yüzbaşı Ahmet Celal Abdülkadir ve 2 askerin hayatını kaybettiğini, olayda 2 askerin de yaralandığını ileri sürdü. 

Filistin'in Ma'an ajansı da, Mısır sınırında militanları takip eden İsrail uçağının füze saldırısında 3 Mısır polisinin öldüğünü duyurdu. 

DURUM GERGİN

İsrail'deki saldırının Mısır topraklarından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaları Mısır devlet televizyonu ERTU 1'de yanıtlayan Güney Sina Valisi General Halit Fude, Taba'daki Mısır kuvvetlerinin hiç bir şekilde Eliat limanı yönünde ateş açmadıklarını vurgulayarak, "İki taraf arasında 25 kilometre mesafe bulunuyor. Kullanılan silahların mermilerinin bu mesafeden İsrail'e kadar ulaşması mümkün değil. Taba'daki güvenlik birliklerimizde ise ağır silah bulunmamaktadır" diye konuştu. 

Bu arada, olayın ardından Mısır Genelkurmay Başkanı Sami Hafez Anan, Sina Yarımadası'na geçti, Mısır yıldırım güçleri ve paraşütçü birlikleri Sina yarımadasına yoğunlaştılar.

Mısır, Gazze'ye açılan Refah Kapısı'nı da kapattı!

İsrail, bugün otobüslerine yapılan ve faillerinin mensubiyeti bilinmeyen saldırılar sonucu 7 İsrailli'nin ölmesini, bölgede savaş çıkararak karşılamaya hazırlanıyor! İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, "saldırının Gazze kaynaklı olduğunu fakat militanların Kuzey Sina'yı kullandıklarını, bu olayın Mısır'ın Sina'daki kontrol zafiyetini de ortaya koyduğunu" ileri sürmüştü. 

"İSRAİL MISIR İŞGALİNE BAHANE ARIYOR"

Mısır'ın özel On televizyonuna konuşan El Cumhuriye Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Semih Seyf,İsrail'in son saldırıları kullanarak Mısır'ın bir parça toprağını işgal ederek, sınırı Mısır'ın içine doğru 7 kilometre genişletmeyi hedeflediğini iddia etti. 

İsrail 1956 yılında Süveyş Krizi sırasında Sina yarımadasını işgal etti. Krizin sonunda bölgeden çekilen İsrail, 1967'deki 6 Gün Savaşı sonucunda Sina yarımadasını yine işgal etti. 1973 6 Ekim Savaşı'ndan 6 yıl sonra yapılan Camp David Anlaşması ile Sina yarımadasının kontrolü tekrar Mısır'a geçti ve anlaşmaya göre bölge askerden arındırıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 08:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35