banner15

İsrail, Mısırlı askerlerin ölmesinden üzgün!

İsrail tarafından yapılan açıklamada Sina bölgesinde beş Mısır askerinin ölmesine neden olan saldırıların gerçekleşmesinden üzüntü duydukları açıklandı

İsrail, Mısırlı askerlerin ölmesinden üzgün!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanlığı, önceki gün Mısır'ın Sina yarımadasında militan olduğunu iddia ettikleriyle girdiği çatışmada 5 Mısır askerinin de ölmüş olmasından üzüntü duyduklarını açıkladı.

KAHİRE'DEN İSRAİL'E BÜYÜKELÇİLİ TEPKİ

5 Mısırlı polisin İsrail ordusu tarafından öldürülmesi üzerine Kahire hükümeti Tel Aviv Büyükelçisi'ni geri çağırdı.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, İsrail ordusunun soruşturması tamamlanıncaya kadar büyükelçinin görevine geri dönmeyeceği belirtiliyor.

Mısır, Tel Aviv Büyükelçisini, son kez 2000 yılında, İsrail'in Gazze'deki sivil halkı yoğun topçu ateşine tutması üzerine geri çağırmıştı.

KAHİRE 'ÜZGÜNLÜK' DEĞİL, 'ÖZÜR' İSTİYOR

Kahire hükümeti, İsrail'i siyasi ve hukuki olarak cinayetlerden sorumlu tuttu ve olayı resmen protesto etti.

Açıklamada, İsrailli liderlerin olayla ilgili olarak Mısır hakkında söyledikleri sözler de eleştiriliyor ve "özür dilenmesi" talep ediliyor. Nedeni ise İsrail'in Kahire'yi Sina yarımadasında güvenliği sağlayamamakla suçlaması.

İSRAİL: SİNA ESKİSİ GİBİ GÜVENLİ DEĞİL

İsrail hükümeti ise eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek devrildiğinden bu yana Mısır'ın Sinai yarımadasında güvenliği eskisi kadar önem vermediğini öne sürüyor.

MISIRLILAR İSRAİL SALDIRISINA TEPKİLİ

Dün Kahire ve İskenderiye'de binlerce Mısırlı İsrail Büyükelçiliği ve konsolosluğu önünde gösteri yaparak İsrail bayrağı yaktı ve büyükelçinin sınır dışı edilmesini istedi.

Son olay 1979 barış anlaşmasından bu yana iki ülke arasında baş gösteren en ciddi diplomatik gerginlik olarak niteleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 09:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35