İsrail, Müslüman mezarlığı üzerine inşaat yapacak

İsrail'de Zeytunu'l Melik mezarlığı üzerine konut ,otel ve ticarethaneler inşa edilmesi projesini onayladı

İsrail, Müslüman mezarlığı üzerine inşaat yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail meclisi, Kudüs'teki "Planlama ve İnşaat Yerel Komitesi"nin Me'menullah Mezarlığı'nın bir parçası sayılan "Zeytunu'l-Melik" mezarlığı üzerinde inşaat için belediyenin sunduğu planı onayladı.

IRIB World Service'in Hareetz gazetesine dayandırdığı haberde, inşaat planının 192 yeni konut ile 480 odalı bir otel ve dükkanların inşa edilmesini içerdiğini, planın Yahudileştirme projelerini hayata geçirmekle görevli şirket tarafından sunulduğunu bildirdi.

İsrail'in yıllardır söz konusu bölgede Yahudileştirme projelerini hayata geçirmek için çalıştığını ve yönetime bağlı Sulh ve Merkez mahkemelerinin binalarını inşa etmek istediğini fakat mezarlığın varlığının planlara engel olduğunu ifade eden Haaretz, 1948'de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin yoğun tepkilerine rağmen bölgenin yakınında Me'menullah Mezarlığı'nın bir bölümü üzerinde "Hoşgörü Müzesi" adı verilen Yahudileştirme projesinin inşa edildiğini söyledi.

Plana karşı çıkan Kudüs belediye meclisi üyesi, "Mezarlık üzerinde Hoşgörü Müzesi inşa etme yanlışından sonra akıllandıklarını sanmıştım fakat görünen o ki, bu akıllanma kısa süreliymiş" dedi.
Öte yandan El-Aksa vakıflar ve mirası enstitüsü yayınladığı bildiride siyonist rejimin bu kararını kınayarak, Me'menullah Mezarlığı'nın bir parçası sayılan "Zeytunu'l-Melik" Mezarlığının İslami olduğunu ve İslami olarak da kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 17:33
banner53
YORUM EKLE

banner39