banner15

İsrail Nobel ödüllü aktivisti sınırdışı etti

İsrail Mahkemesi insan hakları aktivisti ve Nobel ödülü sahibi Mairead Maguire'yi sınırdışı etti.

İsrail Nobel ödüllü aktivisti sınırdışı etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Mahkemesi insan hakları aktivisti ve Nobel ödülü sahibi Mairead Maguire'nin İsrail'in kendisini sınır dışı etme kararına itirazını reddederek sınır dışı edilmesini onayladı.

Adalet Derneği sözcüsü Salah Muhsin yaptığı açıklamada, Maguire'nin her an sınır dışı edilebileceğini ifade ederek : "Maguire, gözaltında tutulduğu süre içinde rahatsızlık duydu. Dün gece yeniden havaalanındaki gözetim merkezine götürülmeden önce muayene edilme talebi de işgal rejimi tarafından reddedildi. Bitkin görünen Mairead'ın maneviyatı ise çok yüksek." dedi.

28 Eylül tarihinde İsrail'e giden ve işgal altındaki topraklarda faaliyet gösteren birçok insan hakları örgütü ve aktivistiyle görüşmeyi düşünen Nobel ödülü sahibi Mairead Maguire işgal güçleri tarafından gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilmişti.

Maguire, Haziran ayında Gazze kuşatmasını kırmak için insani yardımlarla yola çıkan Rachel Corrie gemisinde yer almış, İsrail'in gemiye el koyup Aşdod limanına çekmesinden sonra gemideki diğer yolcularla sınır dışı edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48