banner39

İsrail, Rusya'dan gelenleri dışlıyor

Sovyetler dönemide Rusya'da yaşayan ve İsrail'e göçedenlerin büyük bir kısmı, burada barınamadıkları için geri dönme eğilimindeler

Ortadoğu 03.11.2014, 10:17 03.11.2014, 12:47
İsrail, Rusya'dan gelenleri dışlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sovyetler Birliği döneminde Rusya'da yaşayan Yahudiler, İsrail'deki diğer Yahudilerle uyuşamadıkları için İsrail'den ayrılıyorlar. Son araştırmalara göre, dışlandıkları gerekçesiyle Rusya'dan İsrail'e gelenlerin üçte biri son yıllarda İsrail'den göç etti.

Rusya'dan İsrail'e gelen Yahudiler, İsrail'deki diğer Yahudiler tarafından dışlandıkları gerekçesiyle İsrail'den ayrılıyorlar.  Konuyla ilgili konuşan İsrailli yetkili Yogev Karasenty 2012 yılında İsrail'den ayrılan 15 bin 900 Yahudi'den üçte birinin, İsrail tarafından 'diğer' olarak ifade edildiğini söyledi. 

Sovyetler Birliği döneminde Rusya'da yaşayıp sonra İsrail'e göç eden Yahudiler'in, direkt olarak İsrail vatandaşı olma hakları vardı. Ancak İsrail'in şu anki anayasası, bu kişileri Yahudi olarak düşünmüyor. Rusya'dan gelen Yahudiler'in bu dışlanmışlıktan dolayı kendilerini İsrail'e ait hissetmedikleri ve bu yüzden göç etme eğilimde oldukları belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?