banner39

İsrail saldırılarında binlerce çocuk yetim kaldı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar, yetim kalan çocukların sayısını artırıyor

Ortadoğu 08.04.2016, 21:31 08.04.2016, 21:31
İsrail saldırılarında binlerce çocuk yetim kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıların, yetim kalan çocukların sayısını artırdığı bildirildi.

Filistin Sosyal İşler Bakanlığının Dünya Yetimler Günü münasebetiyle yayınladığı verilere göre, Gazze Şeridi’nde 200-2014'te düzenlenen 3 saldırıda yaralanan 3 bin 366 çocuk da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı yetim kalan 20 bin çocuk bulunuyor.

Veriler, söz konusu yetim çocukların yüzde 34,2’sinin 5 ile 11 yaşları arasında olduğunu gösteriyor.

Bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Kurumu Genel Müdürü İtimat et-Tarşavi, Gazze’deki yetim çocuk sayısının İsrail’in saldırıları yüzünden arttığına dikkati çekerek, İsrail’in Gazzeli çocukları çocukluklarından mahrum ettiğini vurguladı.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın yetimlerin zorluklarını artırdığına da değinen Tarşavi, yetimlerin çoğalmasının devlet kurumlarının yükünü artırdığını belirtti.

İlkokula anne-babasız başlayan 6 yaşındaki Filistinli kız çocuğu Lin’in 18 yaşındaki ablası Raviye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız kardeşinin, anne-babasının İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırıda hayatını kaybetmesinden bu yana şokta olduğunu ve annesi hayatta olan herhangi bir çocuğu her gördüğünde ağlamaya başladığını anlattı.

Anne-babasını kaybeden ve ailesinden geriye üç kardeşi kalan 11 yaşındaki Yasir Sabri de hayatta iken annesinin kendilerine nasıl yemek hazırladığını anlatarak, 5 yaşındaki küçük kız kardeşi Nur’un sürekli kendisini kimin giydireceğini, saçlarını kimin tarayacağını sorduğunu üzülerek aktardı.

Annesini ve üç kardeşini İsrail’in son saldırısında, babasını ise trafik kazasında kaybeden 8 yaşındaki Ayşe eş-Şenyar ise annesinin geri dönüp ödevlerinde yardımcı olmasını ve yanağından öpmesini temenni ettiğini, dünyadaki diğer çocuklar gibi yaşamak istediklerini söyledi.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?