banner39

İsrail sekiz aydır İran'ı konuşmamış

İsrail bakanlar forumunda sekiz aydır İran ilgili herhangi bir tartışmanın yapılmadığı ileri sürüldü

Ortadoğu 03.08.2012, 15:39 03.08.2012, 17:30
İsrail sekiz aydır İran'ı konuşmamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun en üst dereceli sekiz bakanından oluşan üst düzey bakanlık forumunun gündeminde aylardır İran'ın olmadığı ileri sürüldü.

Reuters haber ajansına konuşan adı açıklanmayan bir İsrailli yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, üst düzey bakanlık forumunun geçtiğimiz yıl Ekim ayının sonundan bu yana İran'la ilgili ciddi bir tartışma yapmadığı belirtildi.

Kendisine kapalı kapılar ardındaki görüşmelerle ilgili bilgi verilen yetkili, "Bakanlar forumu İran konusunu Ekim ayından beri görüşmedi. O tarihten bu yana İran'ın başka görüşmelerde gündeme gelmiş olması olası, ama bunları ciddi tartışmalar olarak saymıyorum" dedi.

Yetkili, "Gündemi tartışırken bir saatinizi ayırıp önemli politik kararlar alamazsınız" diye konuştu.

İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev ise bakanlar forumunun görüşmeleriyle ilgili yorum yapmayı reddederek, "Bu gizli bir forum" diye konuştu.

Ayrıca Mossad şefi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Ephraim Halevy, New York Times'a bir açıklama yaparak, "Ben İran olsam önümüzdeki 12 aydan korkardım" demişti.

Halevy, Perşembe günü İsrail radyosuna "Eğer İran nükleer görüşmelerde oyun oynamaya devam ederse, İsrail'in çözümü anlaşılmaya başlanacaktır" diye konuşmuştu.

İsrailli yetkililer son dönemde İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir saldırı hazırlığının arttığına dair mesajlar veriyordu.

Barack Obama'nın ve ABD Savunma Bakanı Panetta'nın yapmış olduğu ziyaretler sonrasında bölgede tansiyon yükselmişti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?