banner15

İsrail: Sisi bizim için önemli

Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (INSS)'de yayınlanan bir rapora göre, Mısır'da Cumhurbaşkanı Sisi'nin varlığı ABD ve İsrail için önem taşıyor.

İsrail: Sisi bizim için önemli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (INSS)'ne göre, Mısır ve Ürdün'deki uyumlu yöneticilerin olması ABD ve İsrail için hayati önem arz ediyor.

INNS raporunda, "İsrail'in bölgede Mısır ve ABD ile ortak çalışmaları özellike Sina'daki IŞİD'in pozisonunu zayıflatma ve Gazze'yi kontrol altına alma açısından önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı.

SİSİ'DEN İSRAİL ÇAĞRISI

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İsrail'e olan barış anlaşmasına Arap ülkelerinin dahil edilmesi gerektiğini söylemişti. Konuyla ilgili İsrail yönetimi de Sisi'nin tavrını olumlu bularak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a "diplomatik süreci ilerletmek için derhal müzakere masasına dönülmesi çağrısı yaptığı" belirtmişti.

Mısır ile İsrail arasında 1979 yılında Camp David Barış Antlaşması imzalanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat döneminde imzalanan antlaşma ile Mısır, 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Sina Yarımadası'nı tekrar topraklarına katmıştı. İsrail'le varılan antlaşmadan sonra Arap dünyasından dışlanan Mısır'da, 6 Ekim 1981'de savaşın sekizinci yıldönümü törenlerinde Enver Sedat, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Dünya Bülteni Araştırma Masası tarafından yayınlanan "Darbe sonrası Mısır dış politikası" adlı dosyaya ulaşmak için tıklayınız:

DARBE SONRASI MISIR DIŞ POLİTİKASI | DOSYA

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 13:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48