banner15

İsrail, Suriye sınırına mayın döşüyor

Suriye'de yaşayan Filistinlilerin Golan Tepeleri'nden sınırı aşmasını engellemek isteyen İsrail bölgeye mayın döşüyor

İsrail, Suriye sınırına mayın döşüyor

Dünya bülteni / Haber Merkezi

İsrail Ordusu’nun, göstericilerin Golan Tepeleri’nden sınırı aşmasını engellemek için bölgeye mayın döşediği ortaya çıktı.

Mahane adlı savunma dergisinin haberine göre, Filistinlilerin Eylül ayında yapmayı planladığı eyleme karşı sınıra yemi mayınlar döşendi.

Filistinliler ve Suriyeliler, 5 Haziran’da Golan Tepeleri’nden İsrail’e topluca girme girişiminde bulunmuştu. İsrail askerlerinin göstericilere ateş açması sonucu 20 kişi hayatını kaybetmişti.

Mahane’nin haberine göre eylem sırasında, İsrail’in daha önce döşediği eski mayınların patlamadığı görüldü. İsrail Ordusu’nun sınırdaki dikenli tel ve duvar gibi engelleri de güçlendireceği belirtildi. İsrailli keskin nişancıların da önceden olduğu gibi, sınırı aşma girişimlerini engellemek için görevlendirileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

“Suriye gerginliğinin sebebi denizde, Suriye-İsrail arasındaki bölgede, Hayfa’ya 35 kilometre mesafede bulunan çok zengin doğal gaz yatakları ve Hayfa limanının dünyanın enerji merkezi yapılması planıdır. İsrail’in bu konuda çok ciddi çalışma ve yatırımları var. Projedeki tek engel Suriye’deki İsrail ile uyumlu olmayan yönetimdir." Bu yüzden uyumlu uhafazakar demokrat bir yönetim aranıyor herhal

banner39

banner36

banner37

banner35