İsrail: Suriye'de Şii savaşçı daha fazla

İsrailli istihbarat uzmanları, Suriye'deki yabancı savaşçıların izini sürdü. Çalışmaya göre, Suriye'de savaşan yabancı Şii militanların sayısı Sünniler'den fazla olabilir

İsrail: Suriye'de Şii savaşçı daha fazla

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

İnternet siteleri ve diğer açık kaynaklar üzerinde araştırma yapan İsrail eski askeri istihbarat analistleri, Suriye'deki iç savaşa müdahil olan yabancı savaşçılarla ilgili ilginç sonuçlara ulaştı. Veriler Suriye'deki Şii yabancı savaşçıların aslında Sünniler'den sayıca fazla olabileceğine işaret ediyor.

Tel Aviv Meir Amit İstihbarat ve Bilgi Merkezi tarafından bu hafta yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, Suriye'de şu anda Devlet Başkanı Beşşar Esad'a sadık güçlerle mücadele eden 6 ila 7 bin Sünni yabancı savaşçı var. Esad'ın adına mücadele Şii yabancıların sayısı ise 7 ila 8 bin olarak tahmin edilmekte.

Batı medyasında bir süredir Suriye'deki savaşa müdahil olan yabancılarla ilgili konuları öne çıkaran haberlere yer veriliyor. Batılı ve bölgesel istihbarat kurumları özellikle de bu savaşçıların ülkelerine döndüklerinde ne yapacağı konusunda endişeli.

İsrail'deki araştırmaya göre, Sünni savaşçıların çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan, özellikle Libya, Tunus ve Suudi Arabistan'dan Suriye'ye gitmiş. Ülkedeki iç savaşa katılan en "deneyimli savaşçıların" ABD öncülüğündeki işgale karşı direnen Irak'tan geliyor. Raporda yabancı savaşçıların binden fazlasının ise çoğunlukla Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya'dan Suriye'ye gittiği iddia ediliyor. Bu savaşçılarının çoğunluğunu Faslı göçmenlerin çocukları oluşturuyor.Savaşçılar arasında birkaç yüz Çeçen olduğu da iddialar arasında. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'dan sadece birkaç düzine savaşçının Suriye'de olduğuna dair bilgiye ulaşırken, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'dan da sınırlı sayıda katılım olduğu belirtiliyor.

"Macera"

İsrailli araştırmacılara göre yabancı savaşçıların yapması gereken tek şey "İstanbul'a bir uçak bileti almak ve daha sonra sınıra giden bir otobüse binmek." Kendilerine yardımcı olacak isimlerin cep telefonu numaralarına internet üzerinden rahatça ulaşabiliyorlar. İsrailli istihbaratçılar, yabancı savaşçıların sayısının 2013'ün ikinci yarısından sonra hızla arttığını da söylüyor. Analistlere göre, Sünni yabancı savaşçılar batının desteklediği Özgür Suriye Ordusu için değil "daha radikal" gruplarla birlikte savaşmak için ülkeye geliyor.

Analistler, Hizbullah'ın "birkaç bin" üyesi de dahil, Esad hükümeti adına Suriye'de savaşan yaklaşık 8 bin yabancı Şii militan olduğunu, savaşçıların çoğunluğunu iyi eğitimli ama hiç bir askeri deneyimi olmayan genç erkeklerin oluşturduğunu da öne sürüyor. "Destek rollerle" gruba katılan bu gençler ortalama 45 günlük bir eğitimin ardından silahlı mücadelede yer almaya başlıyor, büyük çoğunlu üç-beş ay sonra evine geri dönüyor. İsrailli analistlere göre, aralarında Suriyeli isyancılara katılmayı macera olarak görenlerin de olduğu yabancı savaşçılardan 500 ila 700'ü öldürüldü.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 10:07
banner53
YORUM EKLE

banner39