banner39

İsrail, ticarette Avrupa'dan Asya'ya yöneliyor

İsrail, Avrupa'da son dönemlerde işgale yönelik tepkiler nedeniyle bu kıta ile olan ticari ilişkilerini Asya'ya kaydırıyor. Gelecek hafta da Hindistan'la serbest ticaret anlaşması imzalanacak

Ortadoğu 05.02.2015, 15:28 05.02.2015, 15:31
İsrail, ticarette Avrupa'dan Asya'ya yöneliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail şirketleri Avrupa'da yükselen Siyonizm karşıtlığı ve muhtemel ticari yaptırımlar dolayısı ile ekonomi alanındaki faaliyetlerinde Asya ülkelerine yönelmeye başladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun kabinesine Avrupa'da Yahudilere yönelik saldırıları sebebiyle Avrupa’ya olan ticari bağımlılığın azaltılması için talimat verdiği öne sürülüyor. Avrupa’da Boykot, Tecrit ve Yaptırım Hareketi (BDS) isimli Sivil girişim, bazı Avrupa ülkelerinde İsrail şirketleri ile yapılan anlaşmaların sonlandırılması için kampanyalar düzenliyor.

Bugüne kadar Avrupa'yı önemli bir ortak olarak gören İsrailli girişimciler ise Avrupa'nın ekonomisi düşüşe geçerken Asya'nın hızlı bir şekilde büyüdüğünü ifade ediyor ve buraya yöneliyor.

İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett ülkesinin Asya ile ticaretini 10 kat arttırmak istediğini belirtti. Özellikle Çin olmak üzere Asya şirketleri ise İsrail'den daha çok yatırım beklediklerini ifade ediyor.

İSRAİL VE HİNDİSTAN ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI

Bu arada Hindistan ve İsrail gelecek hafta serbest ticaret anlaşması imzalayacak. Hindistan’da Narenda Modi iktidara geldikten sonra iki ülke arasında ilişkiler güçlenmeye başlamıştı.

İsrail ekonomi yetkililerinin 9 Şubat'ta Hindistan'a giderek ticaret anlaşması için görüşmeler yapması planlanıyor. Anlaşma daha önce dört yıllık görüşmelere rağmen yapılamamıştı. Hindistan ve İsrail anlaşma imzalandıktan sonra yıllık ticaretlerinin iki katına çıkacağına inanıyor.

Hindistan Dışişleri Bakanı'nın İsrail'e Ocak ayında ziyarette bulunulması planlanmış ancak Mart ayında yapılacak İsrail seçimleri dolayısıyla ertelenmişti. Söz konusu ziyaretin Haziran'da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?