banner15

İsrail Türkiye'nin hamlesini bekliyor

Haaretz, Netanyahu'nun özür dilememesi halinde Türkiye'nin 'B Planı'nı devreye sokacağını öne sürdü. Habere göre, BM'de İsrail karşıtı kampanya yürütülüp kurban aileleri dava açmaya cesaretlendirilecek.

İsrail Türkiye'nin hamlesini bekliyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilemeyeceği iddiaları dün basının gündemindeydi. Haaretz, Türk hükümetinin İsrail'e diplomatik atak başlatacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre, Türkiye BM kurumlarında İsrail karşıtı kampanyalar da dahil olmak üzere 'B Planı'nı uygulamaya koyma niyetinde.

Türkiye'nin, Mavi Marmara kurbanlarının ailelerini de Avrupa ülkeleri mahkemelerinde, üst düzey İsrailli yetkililere karşı dava açmaları konusunda cesaretlendirmeyi planladığı da belirtildi. Türkiye'nin İsrail'le bağlarının düzeyini daha da düşürebileceği belirtilen haberde, yaklaşık bir yılı aşkın süredir Türkiye'nin İsrail'de büyükelçisi bulunmadığına dikkat çekilerek, temsil görevini sürdüren maslahatgüzarın da Türkiye'ye döndüğü ve muhtemelen yerine birisinin gönderilmeyeceği öne sürüldü.

'Büyükelçilik boş kalır' endişesi

Ynet haber sitesi de 'İsrail'in Türkiye'deki büyükelçiliği büyükelçisiz kalabilir' başlıklı haberinde bu iddiayı değerlendirdi. İsrail'in, Ankara'daki büyükelçisi Gabi Levi'nin yerine atanacak kişiye Türkiye'nin onay vermeyeceği endişesini taşıdığı belirtilen haberde, 'Levi önümüzdeki iki hafta içinde görev süresini tamamlamak üzere. Levi'nin görev süresi Palmer raporunun yayımlanmasının beklendiği günden tam bir hafta sonra doluyor' diye yazdı.

Habere göre, İsrail Dışişleri, Türkiye'nin Tel Aviv temsilciliğinin düzeyini 'büyükelçiden temsilciye' düşüreceği ihtimaline de hazırlanıyor. Bakanlık, ayrıca Ankara'daki elçiliğin başına, elçi olarak tanımlanmasa bile, Türkiye'den güven mektubu istenmesini gerekli kılmayacak, geçici bir büyükelçi gönderilmesi ihtimaline de bakıyor. Ankara ile müzakerelerin içinde olan bir siyasi kaynak, "En kötü ihtimalle Tel Aviv'de bir Türk büyükelçisi olmayacak. Bu dünyanın sonu değil, böyle de idare ederiz" dedi.

Haaretz'deki Zvi Bar'el imzalı ve 'Prestijin Bedeli / Özür En Zor Kelime' başlıklı yorumda ise 'Türkiye'den özür dilemek bir kapitülasyon ya da mahsuben yapılmış bir ödeme değil, hayati nitelikteki bir ilişkiyi kaldığı yerden sürdürmek uğruna mevcut hesabı kapatmak' değerlendirmesi yapıldı.

'İsrail'in kendi tercihine kalmış'

Üst düzey bir Türk diplomat ise STAR'a yaptığı açıklamada, Türkiye - İsrail ikili ilişkilerinin geleceğini, İsrail'in tercihinin belirleyeceğine dikkat çekti. Diplomat, "Ya özür dilerler ve ikili ilişkiler iyileşir ya da tam tersini yaparlar ve ikili ilişkiler kötüleşir. Tercih İsrail'in" ifadelerini kullandı.

ABD İsrail'e özür baskısını artırdı

Özür krizi dünya basınında da yankılandı. Financial Times, 'ABD Türkiye ile İsrail anlaşmazlığının bitmesi için baskıyı artırdı' derken, New York Times, 'Obama iktidarından bazı yetkililerin Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin tamir edildiğini görmeyi çok istediğini ve İsrail'i özre zorladığını' vurguladı. Gazete, İsrailli bir yetkilinin, Türkiye'nin Gazze ablukasını kaldırma talebine atfen "Bu kırmızı alarmdı. Neyi kabul edersek edelim Ankara'nın anlaşmalara bağlı hissedemeyebileceğini anlamamızı sağladı" sözüne yer verdi. Wall Street Journal ise Obama iktidarından bazı yetkililerinin Türkiye ve İsrail arasında iyileştirmenin Suriye'deki olayları ve İsrail-Filistin gerilimini hafifletebileceğini umduklarını kaydetti.

Kaynak: Star

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 07:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35