İsrail, Ürdün'den özür diledi

İsrail, Ürdün sınırında öldürdüğü vatandaşı sebebiyle Ürdün'den özür diledi

İsrail, Ürdün'den özür diledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nusur, İsrail askerinin el-Kerame Sınır Kapısı'nda bir vatandaşı öldürmesi olayından dolayı İsrail'in Üdün'den özür dilediğini açıkladı.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, yargıç Raid Alaaddin Zueytir'in, pazartesi sabahı Batı Şeria-Ürdün sınırındaki el-Kerame Sınır Kapısı'nda yaşanan tartışma sırasında İsrail askerinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesi olayını görüşmek üzere düzenlenen özel oturumda konuşan Başbakan Nusur, İsrail'in Ürdün'den özür dilediğini söyledi.

"Hükümetimizin yaptığı baskıların ardından vatandaşımızın öldürülmesi hadisesi sebebiyle İsrail, Ürdün'den resmi olarak özür diledi" ifadesini kullanan Nusur, İsrail hükümetinden olayla ilgili hemen kapsamlı bir soruşturma başlatılmasını ve bu soruşturmanın sonuçlarını geciktirmeden kendilerine bildirilmesini talep ettiklerini, İsrail'in de bu talebi kabul ettiğini belirtti.

Olayla ilgili ilk soruşturma raporunu teslim aldıklarını ve Ürdün güvenlik güçlerinin de katılacağı daha kapsamlı bir soruşturma için ısrar ettiklerini kaydeden Nusur, hükümetinin olayla ilgili gelişmeler konusundaki tutumunun İsrail'in sözlerine değil, fiillerine göre şekilleneceğini ve bunun Ürdünlü uzmanların da katılacağı soruşturma sonuçlarına göre netlik kazanacağını dile getirdi.

Nusur, İsrail yetkililerin ilk soruşturmada cinayetin, elinde silah bulunmayan Ürdün vatandaşı ile İsrail askeri arasında gerçekleşen kavganın ardından yaşandığı yönünde sunduğu gerekçelerin hiçbirinin savunmasız, sivil ve barışçıl bir vatandaşı öldürmek için yeterli gerekçe olarak kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Öte yandan, oturumdaki milletvekillerinin çoğu, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini, İsrail'in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo'nun sınır dışı edilmesini ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Velid Ubeyde'nin geri çağrılmasını talep etti. Vaktin geç olması ve bazı milletvekillerinin söz alamaması sebebiyle oturuma bugün devam edilmesi kararlaştırıldı.

Başkent Amman'da yargıç olarak görev yapan Raid Alaaddin Zueytir, pazartesi sabahı el-Kerame Sınır Kapısı'nda yaşanan tartışma sırasında İsrail askerinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti. 

İsrail polis kaynakları ise yargıç Zueytir'in, İsrail askerinin silahını almaya çalışırken vurulduğunu iddia etmişti.

ÜRDÜN'DE GÖSTERİLER

Ürdün'ün başkenti Amman'da, İsrail askerinin El-Kerame Sınır Kapısı'nda bir vatandaşı öldürmesi protesto edildi.

İsrail'in Amman Büyükelçiliği yakınlarında bir araya gelen göstericiler, yargıç Raid Alaaddin Zueytir'in, dün sabah Batı Şeria-Ürdün sınırındaki El-Kerame Sınır Kapısı'nda yaşanan tartışma sırasında İsrail askerinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi, İsrail'in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo'nun sınır dışı edilmesi ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Velid Ubeyde'nin geri çağrılması yönünde slogan atan eylemciler, Arap ülkelerinin İsrail'in ihlalleri karşısında takındığı sessiz tutumu eleştirdi.

Öte yandan, Büyükelçilik çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve göstericilerin Büyükelçiliğe ulaşmasının engellendiği gözlendi.

 Ürdün güvenlik güçleri, dün gece olayı protesto için düzenlenen eyleme müdahale etmiş ve 5 kişiyi gözaltına almıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 08:47
banner53
YORUM EKLE

banner39