banner39

İsrail ve Filistin gizlice görüşüyor

Filistinli kaynaklara göre, iki ay önce kesilen müzakereler önümüzdeki günlerde yeniden başlayacak. İsrail basını gizli toplantıların başladığını yazdı

Ortadoğu 03.04.2012, 16:48 03.04.2012, 17:35
İsrail ve Filistin gizlice görüşüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ve Filistinli müzakerecilerin iki ay önce kesintiye uğrayan müzakerelere başlamak üzere yakında görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey Filistinli bir yetkili AFP'ye verdiği demeçte, "Önümüzdeki birkaç saat veya gün içinde Saeb Erakat ve İzak Molcho arasında bir toplantı düzenlenmesi için İsrail tarafı ile hazırlıklar var" dedi.

İki müzakerecinin son buluşması 25 Ocak'ta Amman'da gerçekleşmiş, daha önce yapılan toplam beş görüşmeden sonuç alınamamıştı.

Bu açıklama ile İsrail basınında yer alan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için bir mektup hazırladığı yönündeki haberler de doğrulanmış oldu.

Haaretz gazetesinde yer alan haberde, "Ebu Mazen (Abbas) önümüzdeki günlerde Netanyahu'ya bir mektup göndermeyi planlıyor ve bunun için Ramallah ve Kudüs arasındaki temaslar sürüyor" denilmişti.

Gazetenin web sitesinde Barak Ravid imzalı haberde, geçen hafta gizli bir toplantı yapıldığı, toplantıda "Filistin yönetiminin feshedilmesi gibi ultimatom içeren mektubun içeriğinin gündeme geldiği" iddia edildi. Haberde daha sonra "ABD baskısı ile" mektubun "seyreltildiği ve modifiye edildiği" de kaydedildi.

İsrailli yetkililer haberle ilgili yorum yapmayı reddetti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?