İsrail ve İran gizlice buluştu!

İsrail ve İran'ın nükleer silahlarla ilgili bir konferansa katıldığı bildirildi, İsrail sözcüsü toplantının Ortadoğu’daki kitle imha silahlarıyla ilgili yapılacak konferansa hazırlık niteliği taşıdığını belirtti

İsrail ve İran gizlice buluştu!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran, İsrail ve Arap ülkelerinden temsilcilerin 2 hafta önce İsviçre’de gizli bir toplantıda bir araya geldiği öne sürüldü. İsrail ve İran'ın nükleer silahlarla ilgili bir konferansa katıldığı bildirildi, ancak Montreux kenti yakınlarındaki Glion köyünde gerçekleşen toplantı hakkında ayrıntı verilmedi.

“Ortadoğu’da nükleer silahların yasaklanması” hakkında ülkelerin güncel yaklaşımlarının beyan edildiği iddia edilen toplantının 21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Toplantıda ABD’li yetkililerin de yer aldığı öne sürülüyor.

Finlandiya Dışişleri Bakan Yardımcısı Jaakko Laajava, toplantının “son derece yapıcı” geçtiği açıklandı. Bir Arap diplomat ise, İran ve İsrail’in bir araya gelebilmesini ise “hepsinden daha önemli” olduğunu dile getirdi.  Diplomat toplantıda, Amerika ve çeşitli Arap ülkeleri arasında görüşmeler olduğunu da ekledi ancak bu ülkelerin isimlerini vermedi. Bu ay içinde bir toplantı daha düzenlenmesi ihtimalinden bahsediliyor.

Kudüs’te konuşan İsrail sözcüsü 21-22 Ekim’de yapılan toplantının Ortadoğu’daki kitle imha silahlarıyla ilgili yapılacak konferansa hazırlık niteliği taşıdığını belirtti, ülkelerin konuyla ilgili duruşlarını sergilemek üzere temsilci yolladığını açıkladı.

Sözcü aynı zamanda kendi temsilcileriyle Arap ya da İranlı temsilciler arasında doğrudan ya da dolaylı bir görüşme yapılmadığını ve toplantıların teknik düzeyde olduğunu da ekledi.

İsrail, Ortadoğu’da nükleer silaha sahip tek ülke. İran ise nükleer program ile “atom bombası” üretebilen ülkeler arasında katılabileceği gerekçesiyle Batı ülkelerince sert yaptırımlara maruz kalıyor.

İran P5+1 olarak tanınan Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin ve Almanya ile perşembe ve cuma günleri Cenevre’de yeni bir tur görüşme yapacak.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 11:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 7 yıl Önce

Yakin zamanda iki ulke anlasti,seklinde haber okursaniz sasirmayin.Zira ikiside varliklarini birbirlerine borclu.Yoksa ikiside halklarini baska turlu kandiramaz.Bakin bakalim hep birbirlerine asarim,keserim den baska bir icraatlari varmi.Irana bakin,cecen rus savasinda,azeri,ermeni savasinda kimlerden yana olmus.Bide bakin bakalim Iranla is yapanlar kimler,o ulkede hangi sirketler var.

Aslan
Aslan - 7 yıl Önce

İran İsraille heç bir zaman bir araya gelmedi. Turkiye ve akp israille bir arada oldugu halda bu isbatsiz haberlerle gunaha girmeyiniz

banner39