banner39

İsrail verdiği sözü tutmuyor

Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakan Yardımcısı ez-Zaza, "Türkiye, İsrail ile ilişkilerini düzeltmek için Gazze'deki ambargonun kaldırılması şartından asla vazgeçmez" dedi.

Ortadoğu 14.04.2013, 19:56 14.04.2013, 19:56
İsrail verdiği sözü tutmuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakan Yardımcısı Ziyad ez-Zaza, "Türkiye, İsrail ile ilişkilerini düzeltmek için Gazze'deki ambargonun kaldırılması şartından asla vazgeçmez" diye konuştu.

Zaza, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Gazze konusundaki tutumuna güven duyduklarını dile getirerek, "Türkiye, İsrail ile ilişkilerini düzeltmek için Gazze'deki ambargonun kaldırılması şartından asla vazgeçmez. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamaları gayet net. Gazze'ye düzenlemeyi planladığı ziyaret de niyetinden vazgeçmeyeceğini gösteriyor" diye konuştu.

Gazze'nin, İsrail tarafından uygulanan ambargo ve ticari geçitlerin sürekli kapatılması sebebiyle uğradığı aylık zararın 250 milyon dolar olduğunu belirten Zaza, "Gazzelilerin temel ihtiyaçları, Filistin-Mısır sınırındaki tüneller vasıtasıyla sağlanıyor" ifadelerini kullandı.

İSRAİL, TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMUYOR

"İsrail, Gazze'nin tek ticari geçit noktası Kerem Şalom (Kerm Ebu Salim) sınır kapısını mart ayında 20 gün kapattı. Bunun 16 günü aralıksız devam etti. Bu kapıdan giren ürünler, Gazzelilerin ihtiyaçlarının yüzde 35'ini karşılıyordu" diyen Zaza, "İsrail, ABD ile işbirliği yaparak, Filistin halkını dünyadan soyutlamaya çalışıyor. Uluslararası ve yerel kanallardan Gazze'ye mal girişini yasaklayan İsrail, ithalat ve ihracatı engelleyerek bizim hareket alanımızı kısıtlıyor. İsrail, Türkiye'ye verdiği ambargoyu kaldırma sözünü tutmuyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
    

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?