banner39

İsrail Yahudi olmayan göçmenleri kabul etmiyor

İsrail'in Afrikalı göçmenleri Ekim ayı içerisinde ülkeden çıkarma kararı alması mülteci sorunları ile ilgilenen örgütlerin tepkisini çekti

Ortadoğu 10.09.2013, 15:44 10.09.2013, 15:44
İsrail Yahudi olmayan göçmenleri kabul etmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail İçişleri bakanlığı ülkede bulunan on binlerce göçmeni sınır dışı etmeyi kararlaştırdı. Ekim ayı içerisinde çoğunluğu Sudan ve Eritreli olan göçmenler henüz ismi açıklanmayan üçüncü bir ülkeye gönderilecek.

Birleşmiş Milletler'e göre göçmenlerin gönderilmesinin yasak olduğu bazı ülkeler var. Sudan ve Eritre de bu iki ülke arasında yer alıyor. Dolayısıyla çoğunluğu Sudan ve Eritreli olan göçmenler üçüncü bir ülkeye gönderilecek.

İsrail'in bu tutumu mülteci sorunları ile ilgilenen insan haklarının tepkisini çekiyor. İsrail'in göçmen politikasının çifte standart içerdiğini belirten örgütler, Yahudi olmayan göçmenlerin ülkede büyük sıkıntılar yaşadığını ve kabul edilmediğini açıkladı.

Uluslararası insan hakları ve yardım örgütü MEDICO'dan Tsafrir Cohen, sığınmacılara baskı uygulandığı eleştirisinde bulunuyor. Cohen, İsrail hükümetine sert çıkıyor ve şunları söylüyor:

"Burada ırkçı bir düzenleme söz konusu. İsrail'de Yahudi olmayan Afrikalılar istenmiyor. Meselenin özü bu. Yahudi olmayan ve ten rengi siyah olan insanların bu ülkede yaşanması istenmiyor."

'Göçmen İşçiler Hattı' örgütünden Maika Harel, İsrail'in sığınmacıları kabul edecek ülkeye ekonomik ve savunma yardımı sözü verdiğini ifade ederek 'sığınmacıların satılabileceğinin ortaya çıkması halinde' bunun emsal teşkil eden bir olay olacağını söylüyor. İnsan hakları savunucusu Harel'e göre, bu açıklamalar ülke içindeki göçmen karşıtı gruplara yönelik siyasi bir manevra da olabilir: "Bence İsraillilere şu mesajın verilmek istendiği bir kampanya söz konusu: 'Bakın biz bu insanlardan kurtulmak için bir şeyler yapıyoruz.' Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise başka bir nokta."

İsrail'de 55 binden fazla kaçak göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 90'ı Sudanlı ve Eritreli. Her iki ülkede de sığınmacılar geri dönmeleri halinde kovuşturmaya uğrama tehlikesi ile karşı karşıya. İsrail, Afrikalı sığınmacıların ülkede bulunmasının yasadışı olduğunu savunuyor ve onlara sığınma hakkının tanındığı 'siyasi mülteciler' ile aynı statüyü tanımıyor. Bu sığınmacılar daha çok 'ekonomik nedenlerden ötürü göç edenler' kategorisinde yer alıyor.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?