banner15

İsrail 'yasaklanmış silahlar' kullanıyor

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda sivilleri hedef aldığı ve "yasaklanmış" silahlar kullanıldığı belirtildi.

İsrail 'yasaklanmış silahlar' kullanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda sivilleri hedef aldığı ve "yasaklanmış" silahlar kullanıldığı belirtildi.

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "Hastaneye getirilen şehitlerin büyük çoğunluğu kömürleşmiş ve parçalanmış şekildeydi" dedi.

İsrail'in yıkıcı etki yapan büyük silahlar kullandığını belirten Kudra, tedaviye alınan yaralıların ilk müdahalelerinde kullanılan silahların ne kadar korkunç olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi. Kudra, "Gazze'ye yönelik son iki savaşta da İsrail uluslararası kanunlara göre yasaklanmış silahlar kullandı. Bu ölümcül silahlar karşısında yeni bir katliamla karşı kaşıyayız" diye konuştu.

Kudra, uluslararası hukuk kuruluşlarını Filistinlilere yönelik işlediği suçlar ve hak ihlalleri sebebiyle İsrail'in yargılanması için harekete geçmeye çağırdı.

"KALP HASTALARI FOTOĞRAFLARA BAKAMIYOR"

İsrail'in saldırılarının ardından bölgeye giden kişiler, tanınmaz hale gelen, kömürleşmiş cesetlerle karşılaşıyor.

Cesetlerin yandığı, bazı uzuvlarının koptuğunu kaydeden Gazzeliler, İsrail savaş uçaklarının "yangın bombaları" attığını iddia ediyor.

Sosyal medya üzerinden, saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazzelilerin fotoğraflarının paylaşılması, olayın boyutunu gözler önüne sererken, fotoğraflara "kalp hastalarının" bakmaması tavsiye ediliyor.

Tıpkı kimyasal saldırılara maruz kalanlarda olduğu gibi parçalanan ve yanmış Filistinlilere ait fotoğraflara "soykırım" yorumları yapılıyor.

Gazzeli doktorlar da yaralıların çoğunun kemiklerine kadar yanması sebebiyle uzuvlarını kesmek zorunda kaldıklarını aktardı. Doktorlar, saldırı sonucu hastaneye gelenlerin durumunun, "uluslararası olarak yasaklanmış silahların kullanıldığına kesin delil olduğunu" kaydetti.

"İSRAİL SİVİLLERİ HEDEF ALARAK ULUSLARARSI ANLAŞMALARI HİÇE SAYIYOR"

Öte yandan Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İsam Yunus, İsrail'in savaş suçu işlediğini vurgulayarak, "İsrail sivilleri hedef alarak uluslararası anlaşmaları hiçe sayıyor" dedi.

Yunus, "Kadın, çocuk herkesin hedef alındığını, yanmış, parçalanmış cesetleri görüyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bu saldırılar İsrail'in suçlanması için apaçık delillerdir" ifadelerini kullandı.

Yunus, İsrail'in işlediği suçlar sebebiyle yargılanması için uluslararası toplumun harekete geçmesini talep etti.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 49'a, yaralananların 450'ye yükseldiği bildirilmişti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Muhammed Ebu Hudayr adlı Filistinli çocuk 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından Kudüs'te sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adıyla pazartesi günü operasyon başlattığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 08:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48