banner39

İsrail yerleşim yasağını iki ay uzattı

İsrail'in Ortadoğu barışının önündeki en büyük engel haline gelen Yahudi yerleşim birimlerini ABD ile pazarlık için kullandığı iddia edildi.

Ortadoğu 04.10.2010, 17:22 05.10.2010, 07:11
İsrail yerleşim yasağını iki ay uzattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, ABD'nin konut inşaatlarına uygulanan moratoryumunu uzatması teklifini sonunda kabul etti. İsrail Başbakanı Benjanim Netanyahu, 2 ay süreyle, inşaaatların yeniden durmasına karar verdi. İddia, Londra'da Arapça yayın yapan El Şark El Avsat gazetesine ait.

Londra'da yayımlanan Şarkul Avsat gazetesi İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama'nın 'yerleşim birimi inşaatları iki ay daha dondurulsun' teklifini şartlı kabul ettiğini duyurdu. Habere göre Netanyahu iki aylık dondurmanın bir daha uzatılmayacağını şart koşarken, bunun yanı sıra ABD askeri yardımlarının devamının da garanti altına alınmasını istiyor. İsrail'in diğer iki şartının da nihai anlaşma durumunda İsrail askerlerinin Ürdün Vadisi'nde konuşlandırılmasının ABD tarafından garanti edilmesi ve BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail aleyhtarı tasarıların eskisi gibi veto edilmesi olduğu kaydedildi.

Öte yandan İsrail'in saygın gazetelerinde Haaretz'e sadece ayrı bir kurul bu konu üzerinde çalışıyor dedi. Gazeteye göre, İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki uzlaşmazlığı gidermek amacıyla ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından gündeme getirilen öneriye Netanyahu sonunda yeşil ışık yaktı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas defalarca "yeni inşaatlar durmazsa İsraille görüşmeler devam etmez." demişti. Abbas'a Filistin Kurtuluş Örgütü ve El-Fetih hareketi de destek verdi.

Bu arada Washington'un Orta Doğu özel temsilcisi George Mitchell, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştü.

Amr Musa, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada " Görüşmeler ve yahudi yerleşim merkezlerindeki inşaatlar aynı anda devam edemez. Bu inşaatlar, tamamen olumsuz bir yol açmıştır" dedi. Mitchell de "Bölgede barış ve Filistinliler için bağımsız, kalıcı bir devlet kurma hedefine ancak doğrudan görüşmelerin devamı ile ulaşılabilir " şeklinde konuştu.

Gelecek hafta sonu Libya'da yapılacak Arap Birliği toplantısında da durum değerlendirmesi yapılacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü