banner39

İsrail'de Arap milletvekilinin adaylığına engel

İsrail, Arap asıllı milletvekili Zuabi'nin Mart ayında yapılacak seçimlerde yeniden aday olmasını engelledi

Ortadoğu 12.02.2015, 16:41 12.02.2015, 17:06
İsrail'de Arap milletvekilinin adaylığına engel

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Merkezi Seçim Komitesi, Arap asıllı İsrail'de yaşayan milletvekili Hanin Zuabi'nin, bu yılın Mart ayında İsrail'de yapılacak genel seçimlerdeki adaylığının düşürülmesi yönündeki talebi onayladı.

İsrail radyosunun haberine göre, söz konusu karar, 27 onay ve 6 red ile kabul edildi. Filistinli İsrail vatandaşı Zuabi'nin söz konusu kararla ilgili olarak İsrail Yüksek Mahkemesi'ne itirazda bulunabileceği belirtildi.

Karara ilişkin gazetecilere açıklama yapan Zuabi, "Seçim komitesinden bir beklentim yoktu zaten. O, siyasi bir komite" dedi.

Zuabi'nin mensubu olduğu "Birleşik Arap Listesi" de yaptığı yazılı açıklamada, kararın, İsrail'de yaşayan Filistinlilerin iradesini hedef alan "ırkçı bir karar" olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ile Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın kurduğu Evimiz İsrail Partisi, Mart ayında yapılacak parlamento seçimlerinde Zuabi'nin adaylığının düşürülmesi yönünde talepte bulunmuştu. Partiler, Zuabi'nin "terörü desteklediğini" iddia ederek böyle bir talepte bulunduklarını belirtmişti.

İsrail'in 8,5 Milyonluk nüfusununun yaklaşık 2 milyonunu 1948 işgali sonrası yurtlarında kalan İsrail vatandaşı Filistinliler oluşturuyor. 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?