banner39

İsrail'de bir ilk: Hristiyan Araplar da asker olacak

İsrail, yeni uygulamayla Hristiyan Arapları da askere alacak ancak istemeyen Araplar, bunu reddedebilecek

Ortadoğu 23.04.2014, 14:55 23.04.2014, 15:49
İsrail'de bir ilk: Hristiyan Araplar da asker olacak

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

İsrail’de askerlikle ilgili yeni ve sürpriz bir uygulama başlatılıyor. İsrail radyosu tarafından dün yapılan açıklamada, İsrail tarihinde bir ilke imza atılacağı ve Hıristiyan Arapların da orduya alınacağı belirtildi.

Radyo, gönüllü orak Hıristiyanların orduya katılmalarının, diğer Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından yadırgandığı bu nedenle Hıristiyanların diğer Yahudiler gibi askere çağrılacağını duyurdu.

Orduya katılmak istemeyen Hıristiyanların reddetme hakkı olacağının belirtildiği haberde, senede 100 civarında Arap Hıristiyan’ın gönüllü olarak İsrail ordusunda hizmet verdiği kaydedildi.

İsrail’in kuruluş tarihi olan 1948’den bu yana Arap Hıristiyanlar ve Müslümanlar orduya çağrılmıyordu. Ancak gönüllü olarak İsrail ordusuna katılanlar Hıristiyan Arapların olduğu biliniyor.

İsrail’de 1948 Arapları olarak bilinen 1,6 milyon civarında İsrailli Arap bulunuyor. Bunlar, İsrail nüfusunun yüzde 20’sini oluşturuyor. İsrail’in işgaline rağmen topraklarını terk etmeyen Filistinlilere, 1948 Arabı deniyor ve bunlardan bir bölümü Hıristiyan.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?